عبدالله الطيب وإسهاماته في اللغة العربية والأدب العربي
Abdullah et-Tayyib'in Arap dili ve edebiyatına katkıları
  1. Tez No: 469803
  2. Yazar: MANAL ABDALLA AHMED HAMDON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Abdullah Et-Tayyib'in Arap Dili Ve Edebiyatına Katkıları: Bu çalışmada, Abdullah et-Tayyib'in Arap dili ve edebiyatına olan katkılarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma önsöz ve sonuç dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Abdullah et-Tayyib'in hayatı, eserleri, kültürel çevresi, eğitimi, öğretmenlik hayatı hakkında araştırma yapılmıştır. İkinci bölümde, Abdullah et-Tayyib nezdinde en üst seviyede olan Arapça çalışmaları ve katkıları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Abdullah et-Tayyib'in Nil Nehri'ne duyulan özlem, Filistin, İslam ülkeleri, klasik şiir… vb. konu başlıklı şiirlerine ve Efendimiz (sav)'e yazdığı metihlerden bazılarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Professor Abdullah Et-Tayyib And His Contributions To The Arabic Language And Arabic Literature: My Research is titled by Prophesor Abdullah Al-tayeb and his contributions to the Arabic language and Arabic literature, the goal of the study is to introduce the writer and pouter Abdullah Al-Tayeb and his contributions to the Arabic language. The study is divided into three chapters: Chapter One talked about his life and his environment and where he grown up also talked about the educational stages and his work in the teaching profession in the Arabic language. Chapter Tow spoke about the Arabic language position when Abdullah Al-Tayeb and the efforts made by the Arabic language. Chapter Three spoke about Abdullah Tayeb poems and his passion for ancient poetry and his writings on the Palestinian issue also he wrote poems of the Prophet Mohammed also he has poetry about the Nile and the place of the Nile on his life.