Mevlânâ'nın Mesnevi'sinde insan benliği ve kişiliğinin yeniden yapılanması
Reconfiguration of human's ego and personality in the Mesnevi of Mevlânâ
  1. Tez No: 469833
  2. Yazar: SONER ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT OKUDAN, DOÇ. DR. AHMET ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İslam tarihinin en önemli mutasavvıflarından biri olan Hazreti Mevlânâ, Mesnevi adlı eserinde insanoğlunun kendini arama serüvenini metaforik bir üslupla işlemiştir. Diğer mutasavvıflar gibi o da insanı bu âlemdeki en önemli varlık olarak görür. O insanın Rabbi'nden ayrı düştüğü andan itibaren yaşadığı ayrılık acısını anlatarak eserine başlar. Bir başka ele aldığı konu ise insanı ele geçirmeye çalışan nefis ve ruhun mücadelesidir. Bu mücadeledeki ilk eylemin sâlih bir tövbe olması gerektiğini belirtir. Tüm tasavvuf erbâbı gibi o da insanın içindeki mükemmel cevhere erişmesi için kâmil bir şeyhe ihtiyaç duyduğunu ve bu şeyhin sâliğin kendi özelliklerine göre uyguladığı eğitim programını başarıyla tamamlaması gerektiğini savunur. Bu eğitim programında uygulanan sohbet, zikir, riyâzet gibi uygulamalara değinen Hazreti Mevlânâ ayrıca bu eğitim aşamasında nefsin erişebileceği mertebeleri, kişide oluşabilecek hâlleri anlatır. Hazreti Mevlânâ insanın yaşayabileceği bütün zorlukların kendi benliğinden kaynaklandığını söyler. O sâliğin benlik elbisesinden tamamen sıyrıldığı an insân-ı kâmil vâsfına erişebileceğini ve sır'ra vâkıf olabileceğini söyler.
Özet (Çeviri)
Master Rumi, one of the most important Sufies of Islamic history, dealth with the process for searching the existence of humanbeing conciousness in an metaphoric style in Mesnevi. As the other Sufies, he considers humanbeing as the most remarkable creature in this universe. He starts his masterpiece by narrating the desperation grief hence being far away from the God. The other point he mentioned was the challenge between human soul and spritual. He claims that there must be a real repent as the first step in this struggle. As the all other sufi experts, Rumi claims that humans need a real sheik to be able to reach the spritual beauty in human's heart and the humanbeing should fullfill the training programme applied by his Sufi succefully. During ths training process, Master Rumi he mentions the practices as mystic conversation, allusion and abstemiousness also explains the possible attitudes and soul's reachable level formed in humanbeings. Master Rumi claims that any kind of challenge that human faces brings about his/her on personality. Master Rumi claims that once he gets out of his clothes completely and reaches the real human features can obtain the mysticisim.