Sosyal medyanın toplumsal hareketler üzerindeki etkisi: Gezi Parkı örnek olayı
The effect of social media on social movements: The case of Gezi Park
  1. Tez No: 469845
  2. Yazar: AHMET BÜYÜKKÜPCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SİTEMBÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Toplumsal olayların sosyal medya aracılığıyla geniş kitlelere yayılması sonucunda siyasal katılımın arttığı görülmektedir. İletişim çağı olarak tanımlanabilecek olan bu dönemde dünyada meydana gelen Arap Baharı, İspanya Indignados Hareketi, Occupy Wall Street Hareketi gibi toplumsal hareketlerde sosyal medya siyasal katılımı oldukça fazla etkilemiştir. Yüz binlerce kişinin protesto gösterilerine katıldığı eylemler gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de ise 27 Mayıs 2013 tarihinde Gezi Parkı ve çevresinde uygulanacak olan proje kapsamında birkaç ağacın yerinden sökülmesiyle birlikte projeye karşı çıkan gruplar tarafından yeni bir toplumsal hareket meydana gelmiştir. Güvenlik güçleri ile protestocular arasında yaşanan gerilime ait görüntülerin sosyal medya aracılığıyla paylaşılması üzerine olaylar giderek büyümüştür. Sosyal medya, olayların meydana gelmesini sağlayan ana etken olmasa da bir çağrı mekanizması görevini üstlenerek isyan hareketinin geniş kitlelere ulaşmasına neden olmuştur. Olayların giderek büyümesini engellemek amacıyla hükümet yetkilileri çeşitli girişimlerde bulunarak olayların sonlandırılmasını sağlamıştır. Bu tezde Gezi Parkı Olaylarında protestocuların ve protestolara karşı çıkanların sosyal medyayı nasıl kullandığına değinilerek, siyasal katılımı ne yönde etkilediği çözümlenmiştir. Bu sebeple Facebook ve Twitter üzerinden yapılan paylaşımlara yer verilerek çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that political participation is increasing because of the social media that spreads among crowd of people about social events. In this age which can be described as communication age in some social events like Arabic Spring, Spanish Indignados Movement, Occupy Wall Street Action happening in the world, social media effected political participation. Actions that a lot of people joined for protest have been realized. In Turkey, in 27th May 2013, a new social event had been happened by groups againist the project about Gezi Park and its around. Events had grown when the images about tension between the security guards and protesters shared via social media. Although social media isn't the main factor of the events, it worked as an invitation mechanism for rebellion action. To prevent the events, goverment also used social media. In this thesis, it's analysed that how the protesters and the ones who are againist protesters use social media and how this affected politicual participation. Because of that reason, I have reached some results by looking at some Facebook and Twitter sharings.