Zamansal ve mekansal boyutuyla suçun coğrafi bir analizi: Gana örneği
A geographical analysis of criminality with temporal and spatial dimensions: The case of Ghana
  1. Tez No: 469857
  2. Yazar: MICHAEL GAMELİ DZIWORNU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR TEMURÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanlığın diğer canlı türleri üzerindeki üstünlüğü suç işleme ve sapkın davranışlardan kaçınma kararı arasında sonsuza kadar sürüklenmesidir. Anlaşılabilir olduğu kadar anlaşılmaz olan şey ise suçun en azından sonsuzluk için burada kalıyor olmasıdır. Suç-mekân ilişkisinin temel açıklaması suçun bazı alanlarda başkalarına karşı kümelenme eğiliminde olmasıdır. Suçun çağdaş bir şekilde kavramlaştırılmasının yerini yok saymanın imkânsız olması ise bunun argümanıdır. Yer ve suç hiçbir şekilde özerklik göstergesi olmamakla birlikte tutarlı bir ilişkisi olan karakterizasyon çiftidir. Son yıllarda, jeomekanik teknolojilerdeki ilerleme, hedeflenen önleyici tedbirleri uygulamak için aşırı yoğunlukta olan bu alanları tespit etmeyi mümkün kılmıştır. Genel konuşmak gerekirse, şu anda Gana'da suç çalışmalarının kilit unsurlarının haritalandırılması ne yazık ki yetersizdir. Esasen çalışmaların çoğunun kavranmasında başarısız olan şey, Gana'daki suç araştırması alanındaki asıl rolü oluşturmaktadır. Bu araştırmanın başlıca ilgi alanı, mekansal olarak tanımlanmış bölgesel sınırları kullanarak belirli suç kategorilerine göre suçun mekansal ve zamansal dağılımını araştırmaktır. Hedef ise bölgesel farklılıkları ve suç kalıplarındaki zamansal değişimleri incelemektir. Araştırma aynı zamanda suçla ilgili sosyo-ekonomik ve demografik özelliklerin arasındaki ilişkiyi araştırmaya çalışmaktadır. Mekân ile suç arasındaki ilişki makro düzeyde değerlendirilmiştir. Gana Polis Hizmetinden elde edilen suç verileri, bölgesel düzeyde yoğunlaşmaları belirlemek için 2000 yılından 2015 yılına kadar suç türlerine göre analiz edilmiştir. Veriler, ülkedeki tüm Polis bölgelerinde bildirilen suç vakalarını temsil etmektedir. Temel sosyo-ekonomik ve demografik veriler 2000 ve 2010 nüfus ve konut sayımından elde edilmiştir. Suç ile temel sosyo-ekonomik ve demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek için Spearman Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Suç kategorilerine ve yıla dayalı suç dağılımı Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak haritalanmış ve görüntülenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, analiz süresince toplam suç miktarında genel bir düşüş olduğunu göstermiştir. Ancak bu önemli düşüşün nedenleri ampirik olarak doğrulanmamıştır. Bu durumun sebeplerini saptamak için titiz bir araştırma gereklidir. İnsan kaçakçılığı, yasadışı giriş, lekeleme ve soygun alanlarındaki keskin artış dikkatle gözlemlenmiştir. Çalışmada aynı zamanda suçu etkileyen faktörlerde önemli farklılıklar tespit edilmiştir. 2000 yılında suç, sosyo-ekonomik ve demografik değişkenlerle, 2010 yılına göre yüksek oranda ilişkili çıkmıştır. Genel algılamanın aksine analiz ekonomik dezavantaj ve tecrit politikasının makro analiz biriminde mutlak suç oluşturmadığını tespit edilmiştir. Çalışmada Gana Polis departmanlarındaki suç haritalamasının kullanılmasının aciliyeti şiddetle tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humanity's superiority over other living species is caught up in an infinite split between the decision to commit a crime and desist from deviant behavior. The fundamental explanation to the place-crime relationship is that crime tend to cluster in certain areas as opposed to others. The argument thereof is that it is impossible to exclude place in contemporary conceptualization of crime. Place and crime are by no means an autonomous sphere but rather a coherent pair of relational characterization. In recent years, progress in geospatial technologies has made it possible to identify those areas with excessive concentration of crime in order to implement targeted preventive measures. Broadly speaking, the spatialization of key elements of crime in Ghana at present is woefully inadequate. The primary interest of this research is to explore the spatial and temporal distribution of crime by specific crime categories using spatially defined regional boundaries. The goal was to examine regional differences and temporal changes in crime patterns. The study also attempts to investigate the relationship between socioeconomic and demographic characteristics on crime. The relationship between place and crime was evaluated at a macro level. Crime data obtained from the Ghana Police Service was analyzed by type from 2000 to 2015 to determine the concentrations at the regional level. The data represents reported crime cases at all Police jurisdictions in the country. The basic socioeconomic and demographic data was gathered from the 2000 and 2010 population and housing census. The Spearman Correlation Coefficient was used to measure the relationship between crime and key socioeconomic and demographic variables. The distribution of crime based on crime categories and year were mapped and visualized using GIS. Results from the study found a general drop in total crime during the period of analysis although the reasons for such significant decline was not empirically verified. A meticulous research is required to ascertain the reasons for these trajectories. The sharp increase in defilement, human trafficking, unlawful entry and robbery was carefully observed. The study also found significant changes in factors that affect crime. Crime was highly correlated with socioeconomic and demographic variables in 2000 compared to 2010. Contrary to general perception, the analysis found that economic disadvantage and isolationism does not necessarily generate crime at the macro unit of analysis. The urgency of crime mapping in Police departments in Ghana was strongly recommended in the study.