Evde bakım ücretinden yararlanan bakıcılarda dini başa çıkma: Bucak örneği
Religious coping methods of homa care persons serving at home: Case of Bucak
  1. Tez No: 469856
  2. Yazar: RECEP GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmanın örneklemini, 2016 yılında Burdur İli Bucak İlçesinde ikamet eden ve ağır engelli kişiye bakım hizmeti veren 216 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve dinî Başa Çıkma Ölçeği kullanılmıştır. Microsoft Excel ofis programına girilerek anketin düzenlenmesi ve gereken değerlerin sayısallaştırılması gerçekleştirilmiştir. Daha sonra sayısal veriler SPSS 15.0 for Windows paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılanların dinî başa çıkma durumlarının cinsiyet, yaş, ikamet ettikleri yer, medeni durum ve eğitim durumuna göre farklılık göstermediği; ekonomik durum, öznel dindarlık algısı ve algılanan dinî bilgi düzeyine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Dini başa çıkma alt faktörlerinin ise cinsiyet durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği; yaş, ikamet edilen yer, medeni durum, eğitim durumu, ekonomik durum, öznel dindarlık algısı ve algılanan dinî bilgi seviyesine göre ise farklılaştığı tespit edilmiştir. Dini başa çıkma alt faktörleri ile değişkenler arası ilişkiler ise şu şekildedir: Yaşla manevi hoşnutsuzluk alt boyutu arasında anlamlı fakat negatif yönde bir ilişki bulunmaktadır. Yaşanılan yerle Allah'a yönelme, dinî istikamet arayışı ve dinî yalvarma faktörleri arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Medeni hâl ile hayra yorma alt boyutu arasında negatif yönlü ilişki bulunmaktadır. Eğitim durumu ile manevî hoşnutsuzluk arasında pozitif yönde; Allah'a yönelme arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ekonomik durumla manevî hoşnutsuzluk arasında pozitif yönde; Allah'a yönelme ve iyi davranışlarda bulunma arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Öznel dindarlık algısı ile Allah'a yönelme ve kendini sorgulama arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Dinî bilgi düzeyi ile Allah'a yönelme, kendini sorgulama ve hayra yorma alt faktörleri arasında negatif yönde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, bireylerin yaşadıkları zorluklar karşısında dinî başa çıkmayı etkin bir şekilde kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sample of the study consists of 216 participants who live in Bucak district in 2016 and Home Care handicapped persons Personal form and religious coping scale were used as data collection tools. Microsoft Excel Office programme was used to record the data and the values were tranformed into numerical assets. Then the data were analyzed by SPSS 15.0 for Windows package programme. Religious coping conditions did not differ according to gender, age, residential, marital status and level of education; on the other hand these conditions may differ according to socio economic status, individual religious perception and perceived level of religious awareness. While the sub factors of religious coping did not differ according to gender, they differed according to age, residential, marital status, level of education, socio economic status, individual religious perception and perceived level of religious awareness. The relations between sub factors of religious coping and variables are as follow; there is a significant but negative relation between age and moral dissatisfaction. There is a negative relation between residential and heading towards Allah, searching the right religious direction, praying factors. There is a negative relation between marital status and being optimist. There is a positive relation between level of education and moral dissatisfaction and also a negative relation with heading towards Allah. There is a positive relation between socio economic status and moral dissatisfaction, a negative relation with heading towards Allah and behaving with good manner. There is a positive relation between individual religious perception and heading towards Allah, calling into question. And also there is negative relation between level of religious knowledge and heading towards Allah; again a negative relation between calling into question and being optimist. As a result, participants often use religious coping strategies to struggle with the problems.