Siyasi parti liderlerinin sosyal medya kullanımının genç seçmen üzerindeki etkisi: Bir araştırma
The influence of political party leaders use of social media on young voters: A research
  1. Tez No: 469872
  2. Yazar: SUNAY GÜLSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAY ZEKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, İşletme, Political Science, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Globalleşen dünyada, internetin gelişmesiyle geleneksel medyanın yerini sosyal medyaya bırakması her alanda olduğu gibi siyasal pazarlama alanında da etkisini göstermiştir. Özellikle genç seçmenler ve siyasi parti liderleri açısından sosyal medyanın kullanımı siyasi pazarlamada tutundurma kavramlarını etkilemiştir. Bu düşünceyi besleyen toplumsal ve siyasal gelişmeler konunun araştırılmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışma siyasal pazarlamada siyasi parti liderlerinin sosyal medya kullanımlarının genç seçmenler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümü; siyasal pazarlama kavramı, siyasi parti liderinin siyasal pazarlamadaki yeri, sosyal medyanın gelişimi, sosyal medya kullanımının gerekliliği ve bu faktörlere bağlı olarak genç seçmenin siyasi parti liderinin sosyal medya kullanımından etkilenip etkilenmediğini sorgulamaktadır. Üçüncü bölümde ise Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri üzerinde yapılan e-anket çalışmasıyla üniversite öğrencilerinin sosyal-demografik ve sosyal medyayı kullanım durumlarına göre siyasi parti liderlerinin sosyal medya kullanımından ne derecede etkilendikleri ölçülmüştür. Anahtar Kelimeler Siyasal pazarlama, Genç Seçmen Davranışları, Sosyal medya, Lider, Etki.
Özet (Çeviri)
The globalizing world, leaving the place of traditional media to social media with the development of the internet has also influenced political marketing as well as every other areas. Especially with regards to young voters and political party leaders, the use of social media has influenced the concept of publicity in political marketing.The social and political developments that nurture this idea have made it necessary to investigate this issue. This study was conducted in political marketing with aim to examine the effects of political party leaders' use of social media on young voters. The first two chapters of the study; queries that the concept of political marketing, the position of political party leader in political marketing, the development of social media, the necessity of its use and depending on these factors whether or young voters are affected by the use of social media of political party leaders. In the third chapter, has been used to measure with an e-questionnaire on the students of Isprata Süleyman Demirel University to what extent university students became influenced from Political party leaders' use of social medya as the cases may be use social-demographic social media. Key Words Political Marketing, Young voter behavior, Social Media, Leader, Effect.