Elmalı rezervuar suyunda sıcaklık modellemesi, su kalitesi ve amonyak formunun belirlenmesi
  1. Tez No: 46995
  2. Yazar: EYYÜP DEBİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İstanbul' un yüzeysel su kaynaklarından birisi olan Elmalı Rezervuarı' nda su kalite parametreleri ölçülmüş ve bu parametrelerin derinlikle değişimleri incelenmiştir. Ölçülen parametreler kullanılarak rezervuarın trofîk seviyesi araştırılmıştır. Rezervuarda mevcut olan sıcaklık tabakalaşmasını temsil edici bir model geliştirilmiş ve ortamdaki amonyak formunun belirlenmesi çalışması yapılmıştır. Sıcaklık modelinin uygulanması ve ortamdaki amonyak formunun tesbiti amacıyla QBASIC dilinde iki bilgisayar programı yapılmış ve bu programlar çalışılmıştır. Bu çalışma altı bölümden meydana gelmiştir. Bu bölümlerden; Birinci bölüm giriş bölümü olup, ikinci bölümde; çalışmanın yapıldığı Elmalı Rezervuarı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; rezervuardaki su kalitesini belirlemek amacıyla ölçülen parametreler tanımlanmış ve göllerdeki trofik seviyelerle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde; rezervuarda yapılan ölçümlerin sonuçlan tablolar ve grafikler şeklinde verilmiş ve rezervuarın trofik seviyesi belirlenmiştir. Beşinci bölümde; sıcaklık tabakalaşması için yapılan sıcaklık model çalışması ve ortamdaki amonyak formunun belirlenmesi çalışması verilmiştir. Altıncı bölümde; yapılan bu çalışmadan elde edilen sonuçlar maddeler halinde verilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, water quality parameters were analysed and variation of these parameters with depth were examined in the Elmalı Reservoir. Trophic status of the reservoir were analysed using these measured parameters. A model representing thermal stratification in the reservoir was developed, and the form of ammonia in the reservoir water was investigated. Two computer programs were written in QBASIC in order to test and determine the ammonia form in the reservoir water. This study consists of six chapters. The first chapter is an introduction. A general information about Elmalı Reservoir is given in the second chapter. In the third chapter; parameters that were analysed to determine water quality in the reservoir are defined, and a general information for the trophic status in lakes is given. In the fourth chapter; results of the measurements performed in the reservoir are given in tables and graphical forms, and trophic status of the reservoir is determined according to these results. In the fifth chapter; a model is developed for determination of the thermal stratification and the ammonia form in the reservoir. In the sixth chapter; the results of this study are given in an order. Vll