Ozonation in Elmalı water treatment plant
- Tez No: 56350
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET METE SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özet Elmalı, İstanbul şehrinin su ihtiyacını karşılayan içme suyu rezervuarlarından birisidir. Rezervuardan gelen ham su, rezervuarın yanındaki Elmalı içme suyu arıtma tesisinde arıtılmaktadır. Elmalı rezervuarının su kalitesi zaman içinde bozulduğundan, mevcut arıtma tesisi geliştirilerek su kalitesinin iyileştirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu amaçla, bir ön oksidasyon prosesi olarak ozonlama ünitesi arıtma tesisine dahil edilmiştir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de büyük ölçekteki ilk ozonlama uygulaması olan Elmalı içme suyu arıtma tesisindeki ön ozonlama ünitesi incelenmiştir. Gerçek ölçekteki ozon jeneratörü işletilmiş, jeneratör çıkış gazında ve suda ozon konsantrasyonu ölçümleri yapılmıştır. Bu amaçla, sudaki ozon konsantrasyonunun sürekli olarak izlenmesi için bir alet geliştirilmiştir. Geliştirilen, sürekli ozon izleme aleti kullanılarak Elmalı rezervuarı suyundaki ozon ihtiyacı, ozon birikimi ve ozon bozunması özellikleri sahada yapılan deneyler ile incelenmiştir. Diğer rezervuarlardan alınan ham su örneklerinde ve Elmalı içme suyu arıtma tesisinin farklı arıtma üniteleri çıkışlarından alınan su örneklerinde ozon ihtiyacı ölçülmüş ve Elmalı rezervuarı ham suyunun ozon ihtiyacı özellikleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Elmalı is one of the drinking water reservoirs that supply the water demand of the city of Istanbul. The raw water of the reservoir is treated in Elmalı water treatment plant located near the reservoir. Since the water quality of the Elmalı reservoir detonated in time, the water quality had to be improved by upgrading the existing water treatment plant. For this purpose, an ozonation unit as a pre-oxidation process was added to the treatment plant. In this thesis, the pre-ozonation process in Elmalı water treatment plant which is the first ozonation application in Turkey in big scale was studied. The full scale ozone generator was operated and the ozone concentrations in the effluent gas of the generator and in water were analyzed. An instrument for the continuous monitoring of ozone concentration in water was developed. By the use of computerized continuous ozone monitoring device, the ozone demand, ozone accumulation and ozone decomposition characteristics of Elmalı reservoir water were evaluated in field experiments. The ozone demand of raw water samples from other surface reservoirs and effluents from different treatment units of Elmalı water treatment plant were measured and compared with the ozone demand characteristics of Elmalı reservoir water.