Ottoman Serhad organization in the Balkans (1450s to early 1500s)
Balkanlar'da Osmanlı Serhad organizasyonu (1450'lerden 1500'lerin başına)
- Tez No: 469950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVGENIY RADOSLAVOV RADUSHEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, onbeşinci yüzyılın ikinci yarısından onaltıncı yüzyılın başlarına kadar olan dönemde Balkanlar'da Osmanlı serhad organizasyonunu incelemektedir. Büyük oranda arşiv kaynakları, Osmanlı kronikleri ve ikincil literatüre dayanan bu çalışma ilk olarak Osmanlılar'ın Macaristan'ı fethi sonrası Habsburglar'a karşı oluşturulan serhadden çok daha evvel iyi işleyen ve bütüncül bir serhad savunma organizasyonuna sahip olduğunu göstermektedir. Daha sonra bu çalışmada Voynuk, Martolos ve Vlach gibi Hristiyan askeri birliklere ve çeşitli vergi muafiyetleri karşılığında Osmanlı savunma organizasyonuna katılan mahalli unsurlara dikkat çekilmiştir. Ayrıca, kale personeli arasındaki hiyerarşik yapılanma, garnizon kuvvetlerinin terkibi ve askeri görevleri üzerinde durulmuştur. Son olarak, Osmanlılar'ın sınır kalelerindeki garnizon kuvvetlerini finanse etme metotları ve Osmanlı kaleler ağının masrafı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the Ottoman frontier organization in the Balkans from the second half of the fifteenth century to the early sixteenth centuries. Based mainly on the archival documents, Ottoman chronicles, and the secondary sources this thesis first shows that the Ottomans already had an established and comprehensive frontier policy, long before the conquest of the Hungarian Kingdom and the subsequent establishment of a new serhad against the Habsburg Empire. Then, it gives specific attention to the participation of Christian military groups (Voynuks, Martoloses, and Vlachs) and local subjects in the Ottoman defense organization in exchange for the reduction or exemption from certain taxes. Also, it deals with the hierarchical organization in the fortresses, the composition of the garrison troops and their services. Lastly, it concentrates on the Ottoman financing methods for the garrison troops and tries to reveal the cost of the Ottoman network of fortresses.