The impact of turkey's 2008 labor reform on informal employment across sectors
2008 istihdam reform paketinin sektorlerdeki enformel istihdama etkisi
  1. Tez No: 469951
  2. Yazar: ZEYNEP YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP ERİNÇ YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez 2008 krizi sonrasında Türkiye'de yürürlüğe konulan istihdam teşvik yasasının tüm sektörlerdeki kadınlar ve genç erkekler icin formel istihdam fırsatı yaratmasındaki etkiyi tahmin etmektedir. Teşvik programının yapısı kadın ve genç erkeklerin hedef grubu olduğu doğal deneylere benzemektedir. İstihdam programının etkisi farkların farkı metodu ve Türkiye Hanehalkı İsgücü Anketi veri seti kullanılarak analiz edilmektedir. Tahmin sonuçları teşvik programının enformel istihdamı azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Fakat heterojenlik problemini engellemek için; kullanılan veri setinden belli yaş grupları çıkarıldığında endüstri sektöründeki enformel istihdamı azaltıcı etki devam ederken tarım ve servis sektöründeki etki kaybolmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis estimates the impact of 2008 Turkish Employment Subsidy Program which was enacted after the 2008 crisis to create formal employment opportunities in each main sector for females and young males who are regarded disadvantaged group. The design of the subsidy program is similar to a natural experiment in which women and young men are defined as treatment groups. The impact of the program is analyzed by using differences-in-difference method and utilizing the data of Turkish Household Labor Force Survey. Estimation results show that the program looks effective in decreasing informal employment in each sector. However, after excluding the certain age groups from the data due to heterogeneity problems; while it still remains effective in decreasing the informal employment for the industrial sector, it disappears for agricultural and services sectors.