Changing geopolitical importance of Balochistan: A case study of Gwadar Port and China-Pakistan Economic Corridor (CPEC)
Balochistan'ın değişen jeopolitik önemi: Gwadar Limanı'nın ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun (İpek Yolu) örnek bir araştırması
  1. Tez No: 469983
  2. Yazar: MUZAFFİR HUSSAİN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Belucistan'ın jeopolitik önemi, birer mega proje olarak nitelendirilen Gwadar Limanı ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru bağlamında incelenmektedir. Buna ilaveten, Çin'in Pakistan'nın Gwadar Limanı'ndaki varlığından kaynaklanan değişen bölgesel ittifak sisteminin etkilerine de değinilecektir. Belucistan'ın Hint Okyanusu, Basra Körfezi ve Umman Denizi arasında bir kavşak noktası olması ve bu bölgenin deniz üzerinden enerji ticaretinin en yoğun olduğu bölge olmasına istinaden Belucistan'ın değişen jeopolitik önemi, Çin'in son yıllarda buraya olan ilgisini arttırmaktadır. Çünkü bir ülkenin coğrafi konumu, siyasi ve insanlık tarihi boyunca önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca, devletlere iç ve dış politikalarını oluşturmalarında her daim yardımcı olmuştur. Çin, belirli çıkarlar gözetmektedir. Çin'in Güney Asya'da artan ilgisi, bölgenin jeopolitik önemi hakkındaki tartışmaları da tetiklemektedir. Bölgede daha etkin bir rol edinebilmek adına Çin, Pakistan ile multi milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştır. Bu çalışmada ayrıca, Çin'in Pakistan'daki artan varlığının bölgesel güç dengesi politikalarına etkilerinin yanı sıra, Gwadar Limanı ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun gelişimiyle ilgili yerel ve ulusal rezervler deincelenecektir.
Özet (Çeviri)
This paper aims at elaborating the geopolitical importance of Balochistan in regards with mega projects of Gwadar Port and China-Pakistan Economic Corridor. It will also examine the impacts of the changing regional alliance system due to the Chinese presence in Pakistan's Gwadar Port. In recent years, the Changing geopolitical importance of Balochistan, as it is located at the crossroads of Indian Ocean, the Persian Gulf and the Arabian Sea, where most of the seaborne energy trade occurs, gained remarkable Chinese attention. Since, throughout the human history, the geographical location of a state has always played a pivotal role in the political history of the world. It always helped the nations to formulate the domestic as well as their foreign policies. Chinese interests cover certain aspects. The growing Chinese ambitions in South Asian Region have sparked a kind of debate about the geopolitical importance of the region. China has signed a multi-billion-dollar agreement with Pakistan in order to have a much more dominant role in these territories. Furthermore, this paper also examines the local and national reservations on the development of Gwadar Port and CPEC as well as the impacts of growing Chinese presence in Pakistan on regional balance of power politics.