Bilezikli asenkron motorun statik kaskad bağlantılar yardımı ile hız ayar yönteminin incelenmesi
- Tez No: 46999
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. HADİ SARUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Asenkron motorlar, boyut, fiyat, işletme giderleri ve kontrol olanakları açısından diğer elektrik motorlarından, oldukça üstün durumdadırlar. Asenkron motorların bazı hız moment sakıncaları da geliştirilen kontrol teknikleri ile bertaraf edilmiştir. Asenkron motorların hız ayar yöntemi motor tipine, ayar alanına ve tahrik sistemine bağlı olup, oldukça geniş seçeneklidir. Bu tezde asenkron motorların bir tipi olan bilezikli asenkron motor tahriki işlenmiş ve statik kaskad bağlantılar açıklanarak muhtelif tahrik sis temleri incelenmiştir. Ayrıca son bölümde asenkron motor büyüklükleri, dqO döner eksen sisteminde oluşturularak, bu sistem büyüklükleri ile motorun dinamik analizi yapılmış ve değişik moment durumları için asenkron motor elektriksel uç denklemleri elde edilerek bilgisayar yardımı ile grafikleri çıkarılmıştır. - V -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The induction motor drives have a number of advantages; they are lightweight, inexpensive, and of low maintenance compared to the other motors. They require control of fre quency, voltage, and current for variable speed applicati ons. The power converters, inverters and ac voltage cont rollers, can control the frequency, voltage, and current to meet the drive requirements. Theme of this thesis is induc tion motor drives by statical kaskad devices. In last chap ter nonlinear state space model of induction machine is ob tained by symmetrical park transformation on dq axis. - VI -