Revealing the role of MED 14 in Pol II transcription regulation
Pol II transkripsiyon regulasyonunda MED14 fonksiyonunun belirlenmesi
  1. Tez No: 470055
  2. Yazar: YASEMİN BARIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ALPER CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Protein kodlayan genlerin RNA polimeraz II (Pol II) aracığıyla transkripsiyonu, koaktivatörleri de kapsayan bir çok faktörün katılımını gerektiren, çok aşamalı bir süreçtir.30 alt-birimlik , 2mDa insan Mediator kompleksi, Pol II aktivitesini transkripsiyonun tüm aşamalarında kontrol edebilen ve gene-özgü aktivatörlerle transkripsiyon başlama öncesi kompleks arasında bir köprü görevi gören, en önemli koaktivatördür. Bu çalışma, insan Mediator kompleksinin bir alt birimi olan MED14 proteininin Pol II ile direkt olarak etkileştiğini ve MED14'ün transkripsiyondaki rolunu açığa çıkarmıştır. Multibac Baculovirus Ekspresyon sistemi ve in vitro protein sentezine dayalı insan Mediator compleksi çalışmasıyla, Med14 'ün amino ucunun Pol II ile etkileştği gösterilmiş ve Pol II 'nun bu şekilde promotör DNA 'ya gelebildiği kanıtlanmıştır. İlk olarak bu çalışmayla Mediator 'ın Pol II ile nasıl etkileştiği and Pol II 'nun uygun bir transkripsiyon başlama öncesi kompleksi ile birlikte promotör DNA ya nasıl getirildiği çözülmüştür. Bu şekilde, Mediator kompleksinin universal olarak transkripsiyonu nasıl düzenlediğini aydınlatmış olmakla kalmayıp ilerki çalışmalarda tüm Mediator kompleksini in vitro sentezleyerek aktivatör- Mediator- Pol II etkileşim mekanizmasını çözmeyi hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Transcription of protein coding genes by RNA polymerase II (Pol II) is a multi-step process each of which requires a series of factors including coactivators. 30 subunit, 2mDa human Mediator complex is the key coactivator in transcription not only for facilitating the establishment of pre initiation complex (PIC) by acting as a bridge between gene-specific activators and Pol II but also and more importantly for regulating the Pol II activity at all transcription steps. This study identifies human Mediator complex subunit of MED14 is the critical factor in transcription by directly interacting with Pol II. By using Multibac Baculovirus expression system and reconstitution based approach of study human Mediator, Pol II was shown to be directly interacted with N terminus of MED14 and MED14 was responsible for the recruitment of Pol II to the promoter DNA. Immobilized template recruitment assay as well as viability assays showed that, MED14 is indispensable for transcription start through direct interaction with Pol II. It is the first time that the mechanism of how Pol II binds to Mediator and how it is being recruited to target gene promoters for proper PIC assembly and transcription have been unraveled. This way, we shed light into how protein coding genes are universally regulated via the Mediator complex and in the future, we will be in a better position to specifically target selected genes by reconstituting the entire Mediator complex and characterizing activator- Mediator-Pol II crosstalk.