Karmaşık ağlarda güvenilir referans sistemi oluşturacak dinamik puanlama algoritması
Dynamic scoring algorithms to create reliable reference systems in complex networks
- Tez No: 470072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Günümüz internet kullanıcılarının en sık ve yoğun olarak giriş sağladığı internet siteleri, sosyal ağ olarak tabir edilen, Facebook, Twitter, Linkedin gibi sitelerdir. Sadece sosyalleşmek için değil, bilgi edinme veya kariyer gelişimi için de bu siteler tercih edilir. Bu sosyal ağlar da, kullanıcıların birbirleri ile etkileşimleri karmaşık ağlar üzerine kurulmuştur. Kullanıcılar, takip ettikleri kişi ya da kurumlar ile istedikleri gibi iletişime geçmekte veya çeşitli paylaşımlarda bulunabilmektedirler. Ayrıca kullanıcılar, kariyerlerine de bu muazzam uzayda yön verebilir duruma gelmişlerdir. Doğal olarak kurumlar da ihtiyaçları dahilindeki kişilere bu ağlar üzerinden kolayca ulaşabilir duruma gelmişlerdir. Ancak kurumlar hala, yeni bir çalışanı kabul etmeden önce güvenilir olduklarını düşündükleri kişiler üzerinden referans kontrolü yapmak mecburiyetindedirler. İnsanları sanal ortamda ifade edebilecek, diğer tüm kullanıcılar tarafından da kabul görmüş bir öz değer kavramının oluşması, bu zorunluluğu ortadan kaldırabilir. Bu tez çalışması kapsamında geliştirilecek olan nihai sistem ile; karmaşık ağlar da, güvenilir bir referans sistemi oluşturabilmek için dinamik puanlama algoritması tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most frequently and intensely accessed internet sites of today's internet users are social networking sites such as Facebook, Twitter, Linkedin. These sites are preferred not only for socialization, but also for information or career development. In these social networks, the interaction of users with each other is based on complex networks. Users are able to communicate with each other or with the institutions they follow, or they can be found in various communities. In addition, users have been able to direct their careers to this enormous space. Naturally, they have become easily accessible to the people involved in their needs through these networks. However, institutions are still obliged to perform reference checks on those whom they think are reliable before accepting a new employee. The creation of a concept of self-worth which can be expressed in the virtual environment by people and accepted by all other users, can eliminate this necessity. With the final system to be developed under this thesis study; in complex networks, a dynamic scoring algorithm is designed to be able to create a reliable reference system.