Mevcut e-ticaret sistemlerinin analizi ve etkin kullanımına yönelik bir sistem önerisi
Analysis of existing e-commerce systems and a system suggestion for efficient using
  1. Tez No: 470071
  2. Yazar: MUSTAFA METİN UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünyada ve Türkiye de günden güne hızla büyüyen e-ticaret eko sistemi, büyümesiyle doğru orantılı olarak cazip bir mecra haline gelmektedir. E-ticaret dünyada ticaret piyasasında yüksek oranlar ile yerini alıyor olmasına karşın Türkiye de henüz taze bir sektör olarak pazarda yerini almaktadır. Bu kapsamda bireysel veya kurumsal anlam da birçok girişimcilik teşebbüsü veya düşüncesi mevcuttur. Ancak bu girişimlerin her zaman tümü başarıya ulaşmamaktadır. Bu durumun temelde birkaç sebebi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri, yapılacak olan e-ticaret ile ilgili yeterli bilgiye sahip olunmaması, yetersiz sermaye ve ihtiyaçları karşılayabilen ve etkin kullanılabilen bir yazılım altyapısının kullanılmaması olarak ele alınabilir. Günümüzde paket yazılım piyasasında e-ticaret sistemi olarak birçok geliştirici tarafından aracı kişi veya kuruluşların kullanımına sunulmuş ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler yüzeysel olarak incelendiğinde birçok ortak yönü olması ile birlikte yönetilebilirlik, sürdürebilirlik ve esneklik adına birçok eksiklikleri de var olduğu bir gerçekliktir. Özellikle kurumsal çapta firmaların kendilerine özel e-ticaret sistemler kullandıkları bilinmektedir. Bu sistemleri paket sistemlerden ayıran en büyük fark kullanılan e-ticaret altyapısının kurumsal firmaya ait ERP sistemlerine modüler olarak bağlı çalışmasıdır. Bu sayede karlılık ve etkin kullanım açısından paket sistemlere göre çok daha verimli sonuçlar alındığı gözlemlenmektedir. Fakat bu tür e-ticaret altyapıları isteğe özel yazılımlar olduğundan çok yüksek maliyetler gerektirmektedir
Özet (Çeviri)
E-commerce eco system which grows rapidly from day to day in the world and in Turkey is becoming an attractive medium in proportion to its growth. Although e-commerce is taking its place in the world trade market with high ratios, Turkey is still in the market as a fresh sector. Within this context, individual or institutional meaning is also present in many entrepreneurial enterprises or thinkers. However, these initiatives are not always successful at all. There are basically several reasons for this. The most important of these can be considered as not having enough knowledge about e-commerce to be done, not using a software infrastructure that can meet insufficient capital and needs and can be used effectively. Today, there are products offered for the use of intermediary persons or organizations by many developers as e-commerce system in packaged software market. When these products are examined superficially, it is a fact that there are many deficiencies in terms of manageability, sustainability and flexibility as well as many common aspects. It is known that companies in particular use e-commerce systems that are specific to their organizations. The biggest difference that distinguishes these systems from packaged systems is that the e-commerce infrastructure used is modularly linked to ERP systems of the enterprise. In this respect, it is observed that much more efficient results are obtained in terms of profitability and efficient usage than packet systems. But such e-commerce infrastructures require very high costs because of the special software they want. The purpose of this work is to propose an e-commerce system that will study the basic technical analysis of existing packet e-commerce systems and work with integrated ERP systems that will not have the deficiencies identified with the outcomes