Kazıklarla güçlendirilmiş şevlere oturan yüzeysel temellerin sayısal analizi
Numerical analysis of shallow foundations on pile reinforced slopes
  1. Tez No: 470098
  2. Yazar: FATİH AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, kazıklarla güçlendirilmiş şevlere yakın oturan yüzeysel şerit temellerin taşıma kapasitesi sayısal olarak analiz edilmiştir. Çalışmada, sonlu elemanlar yöntemi ile çözüm yapan PLAXIS bilgisayar programı kullanılmıştır. Bu amaçla bir model oluşturulmuş ve farklı koşullar için sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilerek şev, temel ve kazık parametrelerinin taşıma kapasitesine etkisi araştırılmıştır. Öncelikle, farklı şev açıları ve sıkılık durumları için şev stabilite analizleri gerçekleştirilerek güvenlik sayıları elde edilmiştir. Daha sonra, temel yüklenmesi halinde kazıksız ve kazıklı şev durumu için şev açısı, sıkılık derecesi, temel genişliği, kazık çapı, kazık boyu, temelin ve kazığın şev tepesine olan mesafesi ve yeraltı su seviyesi parametrelerinin yüzeysel şerit temellerin taşıma kapasitesi davranışına etkileri incelenmiştir. Ayrıca, teorik yöntemler ile elde edilemeyen deplasman ve gerilme davranışı PLAXIS programı yardımıyla elde edilmiş ve göçme mekanizmaları incelenmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre geoteknik mühendisliği uygulamalarına yönelik tasarım parametreleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bearing capacity of strip footings near pile reinforced slopes was numerically analyzed. Analyses were performed by PLAXIS program that uses finite element method. For this purpose, a model has been developed and the effect of the slope, footing and pile parameters on the bearing capacity has been investigated by performing finite element analysis for different conditions. Firstly, slope stability analyzes were performed for different slope angles and relative density of sand to obtain safety factors. Then, in case of loading with strip footing, for unstabilized and pile-stabilized slope condition; the effects of parameters such as slope angle, relative density of sand, footing size, pile diameter, pile height, groundwater level on the bearing capasity behavior of the strip footings were investigated. In addition, displacement and stress behavior, which can not be obtained by theoretical methods, were obtained with PLAXIS program and the failure mechanisms were investigated. Based on the obtained numerical analiysis results, design parameters were suggested for geotechnical engineering applications.