Toz plastik kaplama maddelerinin eldesi
  1. Tez No: 4701
  2. Yazar: GÜLBEYİ DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BEŞKARDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada, eşya ve malzemelerin korozyonunu önlemek ve dekoratif görünümünü arttırmak için prepolimer halinde toz plastik kaplama maddelerinin üretimi ile üstün fiziksel özelliklere sahip termoset yüzey elde edilmesi amaçlanmıştır. iki bileşenden oluşan prepolimer kaplama tozunun yüzeyde istenilen koşullarda reaksiyon vermesi ve üstün fiziksel özelliklere sahip olmasını sağlayacak poliester ve poliizosiyanat bileşenlerinin üretimi gerçekleştirilmiştir. Eondensasyon polimerizasyonu ile üretilen poliester reçinesinin polüzosiyanatla çapraz bağlanma reaksiyonu sırasında gaz ürünlerin çıkışını önlemek amacıyla, asit ve hidroksil değerinin istenilen aralıkta olmasını sağlayacak diol, dikarboksil mol oranları belirlenmiş, reçinenin kırılabilen katı olarak üretilmesi için reaksiyon süresi saptanmıştır. Kaplama tozunda ikinci bileşen olarak kullanılan poliizosiyanatın değişik tepken bileşimlerinde üretimi gerçekleştirilerek, kaplama için uygun yapının c-kaprolaktamla maskelenmesi sağlanarak İ50°C altında reaksiyon vermeyen kararlı ve toksik özelliği olmayan katı elde edilmiştir. Belirli oranlarda karıştırılarak hazırlanan poliester ve pollizosiyanata renklendirme, dolgu ve katkı maddeleri ilave edildikten sonra hazırlanan tozun kaplama yüzeyinde 180°- 190<>C'da 15-20 dakikada fırmlanmasıyla termoset kaplama oluştuğu belirlenmiştir. Kaplama yüzeyinin termal özellikleri, aşınma, çizilme, sertlik ve kimyasal maddelere karşı dayanım testleri yapıldığında sonuçların orijinal“Corro-Coat PE”sonuçlarına yakın olduğu saptanmıştır. Asit değeri 3 den fazla olan poliester reçinesi polüzosiyanatla yaklaşık 5 dakikada poroz termoset bir yapı oluştururken, asit değeri 5 den küçük, hidroksil değeri 140 dan fazla olan reçine İ80°-190°C da 15-20 dakikada poroz olmayan termoset kaplama oluşturur. Asit ve hidroksil değeri istenilen aralıkta üretilen 6-no'iu deneydeki poliester reçinesi ile 21-no'iu deneyde üretilen poliizosiyanatın kullanıldığı MRXI no'lu kaplama örneğinin 15 dakikalık fırınlanma süresi sonunda Rockwell a sertlik değeri 90, Shore D sertliği 77, aşınma kaybı 1 mg/cm2, Mohs sertliği 3 olan kaplama yüzeyinin 250°C lık sıcaklığa kadar kararlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research the production of powder plastic coating materials in the form of prepolymer to provide thermoset surfaces of superior physical properties for the prevention of corrosion and to give decorative appearence to materials was investigated. The production of two-component polyester and polyisocyanate compounds to give reaction under required conditions on the surface and having superior physical properties have been realized. The ratio of diol and dicarboxyl to provide the required values of acid and hydroxyl in order to prevent evolution of reaction gases during the crosslinking reaction by polyisocyanate of polyester resin have been determined and the reaction period for the production of the powderisabiy solid resin has been established. By realizing the production of various z- caprolactam masked polyisocyanates as secondary compounds of coating powder a solid that has no decided toxic property and not giving reaction under 150°C, has been obtained. Prepolymers having proper ratios of prepared polyesters and polyisocyanates which are reactivated at the surface between 180°C to 190°C for 15-20 minutes did form thermoset coatings. The thermal properties and the abrasion resistance, hardness, durability against chemical materials, of the produced coatings are close enough to the original“Corro-CoatPE”commercial coating. The polyester resins which has more than 5 acid value have formed porous thermoset structure with in 5 minutes with polyisocyanates where as the resin which had less than 5 acid value and more than HO hydroxyl value have formed non-porous coatings. At the end of 15 minute treatment period experiment MRXI surface has rockwell a hardness value 90, shore D hardness 77, abrasion value of 1 mg/cm2, mohs hardness 3 The coating is resistant to 250°C.