Ankara kentinin su gereksinimi ve bunu karşılayacak seçeneklerin irdelenmesi (2 cilt)
  1. Tez No: 4702
  2. Yazar: ERGUN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Ankara kentinin bugünkü ve gelecekteki içmesuyu gereksinimi ve halen bu gereksinimi karşılayan ve gelecekte karşılayacak olan seçeneklerin belirlenmesini amaçlayan bu çalışmada kentin içinde yer aldığı Hatip ovası ile çevresindeki Mürted ve Çubuk ovalarının yeraltısuyu potansiyellerinin belirlenmesine kentin gelecek yıllarda gereksinim duyacağı su miktarının hesaplanmasına ve bu gereksinimi karşılamak amacıyla yapımı devam eden ya da planlanan barajlardan sağlanacak suyun yeterli olup olmayacağının belirlenmesine çalışılmıştır. 1985 yılı nüfus sayımına göre 2.252x10 kişiyi barındıran şehir, içme, kullanma ve endüstri suyu gereksinimini Çubuk, Bayındır, Kurtboğazı ve Çamlldere barajları ile yeraltısuyu ve membalardan sağlamaktadır. Ankara'ya yılda toplam 278X610 m3 su verilmekte olup bunun 35X106 m3'ü Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü' nün işletiminde bulunan Hatip, Kürted ve Çubuk ovalarındaki kuyu grupları ve membalardan, 98x106 m3'ü Kurtboğazı, Çubuk ve Bayındır sistemlerinden, 150x106 m3'ü ise 1987 yılında devreye giren Çamlıdere barajından sağlanmaktadır. 2010 yılında kent nüfusunun 4. 9x106 kişi olacağı ve bu nüfusun su gereksiniminin ise 658x106 m3/yıl olacağı hesaplanmıştır. İkibinli yıllarda şehrin su gereksinimini karşılamak amacıyla yapımı devam eden Eğrekkaya ve Akyar barajları ile yapımı planlanan Işıklı barajının devreye girmesiyle şehrin su sorununun çözülemeyeceği, 1999-2002 yılları ve 2007-2012 yılları arasında su sıkıntısının devam edeceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The aims of this study are to define the current and fu ture water needs in Ankara city and to determine the al ternative resources, presently meeting and to meet these needs in the future. In this context, the groundwater potential in Hatip plain whereby Ankara city is included, and in the adjecent Kiirted and Çubuk plains, is calcula ted; the future water demand is estimated and it is in vestigated if the constructed and planned resorvoirs will meet the water needs, in the future. The population of the city is found to be 2.252x10° acc ording to the 1985 sensor. Presently the water need for domestic and industrial use is covered by Çubuk, Bayındır, Kurtboğazı, Çamlıdere dams and groundwater abstraction and springs. Amount of water that is used in Ankara per annum is of 278x106 m3, 35x106 m3 of which is supplied from the groundwater wells and springs located at Hatip, Mürted and Çubuk Plains which are exploited by ASKİ (Ge neral Directorate of Ankara Water Supply and Seewage Ad ministration); 98x106 m from Kurtboğazı, Çubuk and Baym- dır system and 150x10m, from Çamlıdere dam which is implemented in 1987. Estimations show that the population in 2010 will be 4.9x10 and accordingly the water need will increase to an amount of 658x10 m3/year. It is concluded that the still being construted dams Eğrekkaya and Akyar dams and the planned Işıklı dam will not hold adequate water to meet the water needs. The ' shortage of water is expected to continue during the peri ods 1999-2004 and 2007-20İİ*.