Madencilikte kullanılan patlayıcı madde cinsleri, özellikleri, çevreye olan etkileri ve alınacak önlemler
The types features of explosive matters used in mining and that can be taken measure in enviromental effects
  1. Tez No: 470136
  2. Yazar: ABDULLAH ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, madencilikte kullanılan patlayıcıların cinsleri, özellikleri ve bu patlayıcıların kullanılması sonucu oluşabilecek çevresel etkiler ile alınması gereken tedbirleri araştırmak olacaktır. Çevre problemlerinden biri de kalkınma için gerekli olan madenlerin çıkarılmasında kullanılan patlayıcılardan kaynaklı çevresel(vibrasyon, toz emisyonları, hava şoku, gürültü ve taş savrulması vb.) etkilerdir. Bu nedenle ülkemizde uygulanan yasal mevzuatlar çerçevesinde kullanılabilecek çevreye en az zarar veren patlayıcılar, patlatma paternleri ve alınması gereken tedbirler hakkında çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, The resarch about the types and features of the explosives matter which are used in Mining and the result of using these explosive may occur environmental effects and that can be taken necessary measures. One of the environmental problem is the explosives matters are used in the removel material that can be occur (vibration, dust, emission, air shock, noise and stones slid tec.) which is required economic development of our country. For this reason, it has been studied to find out the least damaging to the environment explosives, the blast patterns and taken necessary measures that can be used in legislation are implemented in our country.