İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğünde engelliler ile çalışan eğitmenlerin iş doyumu ile tükenmişlik sendromu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of the relationship between job satisfaction and burnout syndrome for people who work on disabled people in İstanbul Metropolitan Municipality directorate of disabilities.
  1. Tez No: 470179
  2. Yazar: HİLAL BÜŞRA DADISMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İş doyumu günümüzde çok önemli bir kavram olup, bireyin zihninde yer alan beklentileri ile karşılaştığı sonuçlar arasındaki fark olarak tanımlanabilir.Bilindiği üzere tükenmişlik sendromu çalışma hayatını negatif yönde etkilemektedir.Ayrıca içinde bulunduğumuz çağın önemli sorunları arasında yer almaktadır. Bu araştırma İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğünde engelli bireylerle çalışan eğitmenlerin iş doyumu ile tükenmişlik sendromu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca incelenen demografik özellikler; cinsiyet, yaş, medeni durum, hizmet süresi şeklinde sıralanmıştır. Araştırmada veriler“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”,“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kulanılarak toplanmıştır.Analiz yapılırken SPSS programı kullanılmış; T-testi, Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır.Araştırmanın evreni 30 tane kadın ve 30 tane erkek olmak üzere toplamda 60 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda iş doyumu ile tükenmişlik sendromu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this business world for employers and employees job satisfaction is an important concept. We can define job satisfaction as; differences between located expectations in minds of individuals and the problems that they have encountered. As is known burnout syndrome affects business life in a negative way. Also in this era, we can say that it is a very important issue. This research was made to find the relationship between job satisfaction and burnout syndrome for people who work on disabled people at Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Disabilities. Demographic characteristics that examined are; gender, age, marital status, length of service. Research data was collected with“Maslach Burnout Inventory”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Personal Information Form”. SPSS program was used to analyze the data with; T-test, Pearson correlation analysis, one-way analysis of variance. The study consists of 30 women and 30 men with a total of 60 people. Results of this researchment show us that, burnout syndrome and job satisfaction has significant negative correlation between them.