Engelli ailelerinde problem çözme ve sabır gösterme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between problem solving and displaying patience behaviors in disable families
- Tez No: 506248
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, engelli ailelerindeki evli bireylerin evlilikte problem çözmeleri ile sabır gösterme davranışları arasında bir ilişki olup olmadığını sınamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak özgün adı“3-Factor Patience Scale”olan Doğan ve Gülmez (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sabır Ölçeği”, (Marital Problem Solving Scale) Türk kültürüne Hünler ve Gençöz (2002) tarafından uyarlanan“Evlilikte Problem Çözme Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bu ölçekler, 2018 yılı Mart ve Nisan ayları arasında İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğüne bağlı 8 engelli merkezinden hizmet alan 253'ü kadın, 59'ü erkek olmak üzere 312 engelli ailesindeki evli birey üzerinde uygulanmıştır. İlişkisel tarama modelinde desenlenen bu araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiş olup, verilerin analizinde frekans analizi, ortalama hesaplamaları, Pearson Korelasyon Analizi, t Testi (Independent Sample t testi), Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) ve Tukey HSD'ye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to test whether there is a relationship between married problem-solving and displaying patience behaviors of married individuals in disabled families.“The Patience Scale ”, adapted to Turkish by Doğan and Gülmez (2014) with the original name“3-Factor Patience Scale”,“ The Marital Problem Solving Scale”adapted to Turkish culture by Hünler and Gençöz (2002) and the“Personal İnformation Form”prepared by the researcher were used as a means of collecting data in the research. These scales were applied to 312 married individuals, of which 253 were women and 59 were men, serving from 8 disability centers affiliated to the Istanbul Metropolitan Municipality Disability Directorate located in the Anatolian and European regions of Istanbul between March and April 2018. The data obtained in this research designed in the relational screening model were analyzed using the SPSS 22.0 program and frequency analysis, mean calculations, Pearson Correlation Analysis, Independent Sample t test, One Way ANOVA and Tukey HSD were included in the analysis of the data.