Bosna-Hersek savaşı temalı filmlerde kadına yönelik şiddet
Violence against women in Bosnia and Herzegovina war themed movies
- Tez No: 470457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE LEYLA BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Kadına yönelik şiddet yaygın bir toplumsal sorunudur. Evrensel olarak bütün dünyada uygulanan insan hakkı ihlalidir. Kadına yönelik şiddet türleri çeşitlidir. En sık uygulananlar: Psikolojik, Fiziksel, Sözel, Ekonomik ve Cinsel şiddet türleridir. Bu çalışmanın amacı kadına yönelik cinsel şiddet üzerinden 1992-1995 yılları arasında Bosna-Hersek'te meydana gelen savaşta kullanılan tecavüz ve şiddet olgularının bunu konu edinen filmlere uyarlanmasını incelemektir. Bu çalışma temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şiddet olgusunun nasıl bir olgu olduğu, şiddetin nedenleri ve biçimleri üzerinden, siyasal şiddet kavramı ele alınmıştır. Şiddet olgusu üzerinden kadına yönelik şiddet türleri ve nihayetinde kadına yönelik cinsel şiddet ve tecavüz olgusu incelenmiştir. İkinci bölümde savaş kavramı üzerinden savaş suçları, soykırım ve soykırımsal tecavüzün değerlendirmesi yapılarak, Bosna-Hersek'te yaşayan insanların demografik tarihi incelenerek savaşa neden olan unsurlar muhakeme edilmiştir ve Bosna-Hersek Savaşında uygulanan tecavüzlerin biçimsel boyutları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Bosna-Hersek Savaşında kullanılan tecavüz olgusunu konu edinen filmlerdeki uyarlanmasını niteliksel içerik analiz yöntemi kullanarak, gerçek tecavüz olgularına göre hafifleştirilmiş olarak ele alındığını ve Bosna-Hersek Savaşında kullanılan tecavüz olgusu ve kurbanlarının sinema yapıtlarında yeterince konu edinmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a common social problem. Human rights violation is applied in the whole world. Types of violence against women vary. The most common ones are Psychological, Physical, Verbal, Economic and Sexual violence. This study examines the cases of rape and violence in Bosnia and Herzegovina War, between 1992 and 1995, through those movies whose main topic is sexual violence against woman. This study mainly consists of three parts. In the first part, the concept of violence is discussed through the causes and forms of violence. Types of violence against women and eventual sexual violence and rape against women were investigated through the phenomenon of violence. In the second chapter, war crimes, genocide and genocide rape were assessed through the concept of war and the factors leading to the war were persued by examining the demographic history of the people living in Bosnia and Herzegovina, and finally the formal dimensions of the rape applied in the Bosnia-Herzegovina War were examined. In the third chapter, the adaptation of rape was explained by using qualitative content analysis method, and it was concluded that the cases of rape took place in Bosnia-Herzegovina War and the victims were not adequately addressed in cinema works.