Ülkemiz karayollarında uygulanmakta olan asfalt beton kaplamaların performansının yükseltilmesinin araştırılması
  1. Tez No: 47046
  2. Yazar: MUSTAFA BOZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Beton asfalt gibi, karışım tipinden olan bitümlü kaplamaların hizmet ömrü boyunca işlevini yerine getirebilmesi, ancak bu kaplamaların deformasyona karşı korunabilmeleri ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada deformasyona yol açan etkiler araştırılmış, bu etkilerin oluşturduğu bozulma türleri tespit edilmiştir. Daha sonraki bölümde ülkemizde bu bozulmalara karşı yapılan işlemler anlatılarak, gelişmiş ülkelerde yapılan uygulamalar karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise buraya kadar çıkarılan deformasyonları önlemek için önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is possible to get bituminous layers pretected against deformations to give good service during its service life, such as concrete asphalt. In this study, it is investigated the affects that cause deformations and established the deformation types that arxses because of the above mentioned affects. In the next section it is explained the prosseses that implemented on this deformations in our country and compared with the implemantations that are in the developed countnles. In the last section some recommandations are presented to prevent the investigated deformations in this study.