Bakım planlaması problemlerinin çözümünde bir uzman sistem yaklaşımı
- Tez No: 47047
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT ÖZGÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bakım yönetimi, yüksek kar ve düşük maliyette, bir ürünü üretmenin yada bir görevi yerine getirmenin, teçhizatların düzenli bir şekilde çalışmasına bağlı olduğu her endüstri için, büyük bir ilgi alanı haline gelmiştir. Bir teçhizatın düzgün çalışması, onun bakımının planlanmasına ve çizelgelenmesine bağlıdır. Arızaların sebep olduğu aylak zamanlar, büyük üretim kayıplarım ve maliyetleri ortaya çıkarmaktadır. Üretim sistemlerinde bakım planlamanın amacı, teçhizatların performansım maksimum yapmak ve onların uygun koşullarda çalışmasını sağlamaktır. I. Bölümde, bakım planlama sistemi genel tanımı ana hatları ile ifade edilmiştir. Bu bölüm, bakım planlama sisteminin kapsamım ve ilgili problemlerin nasıl çözülebileceğini açıklamaktadır. I. Bölüm aynı zamanda bakım tiplerine genel bir bakışı içermektedir. Bölüm Et, benzetim yaklaşımının genel kapsamlarını ve bir benzetim modelinin yapısını ihtiva etmektedir. Bu bölüm aynı zamanda bir benzetim modelinin oluşturulma adımlarım da içermektedir. Bu bölümün ana konusu benzetim yaklaşımın yapısını ve genel ilkelerini ifade etmektir. III. Bölümde, genel olarak yapay zeka, özellikle bazı endüstriyel uygulamaları ile uzman sistemler ve uzman sistemlerin temel ilkeleri ele alınmıştır. Bu bölüm uzman sistemlerin nasıl geliştirileceği ve nasıl sürekliüğinin sağlanacağı sorusu ile ilgilenmektedir. Bu bölüm aynı zamanda benzetim ile uzman sistemler arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Aynı zamanda uzman sistemlerin endüstri mühendisliğine yararlan bu bölümde ifade edilmektedir. Sonuç olarak IV. Bölümde, bakım personeli sayısına karar verebilmek için, benzetim modelinin sonuçlarını kullanan bir uzman sistem yaklaşımı kullanılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The management of maintenance is an area of great concern for any industry that depends on the smooth running of equipments to produce a product or carry out a mission at a great profit or at low cost. Smooth running of an equipment depends on its maintenance plan and schedule. Idle times caused by breakdowns yields great amount of production losses and costs. These breakdowns could be minimized by an effective maintenance plan. In terms of production systems the aim of maintenance planning is to maximize the performance of equipments and to maintain their operation approprite conditions. In chapter I, general description of maintenance planning system is outlined. The cahapter, explains scope of the maintenance planning system and how the related problems should be achieved. Chapter I also contains an overview of the maintenance types. Chapter II contains general concepts of simulation approach and structure of a simulation model. It olso includes steps of building a simulation model. Main topics of this chapter to present general principles and structure of simulation approach. In chapter III, artifical intelligence is general, expert systems in particular are discussed with some industrial applications and some of the basic principles of expert systems. This chapter deals with the question of the how to develop and maintain these systems. This chapter examines the relations between simulation. Usefulness of expert systems to the industrial engineering is also presented in this chapter. Finally, in chapter IV, an expert system approach is employed to decide number of the personal by using the result of simulation model. vnr