Arkeolojik buluntular ışığında antik dönem teknelerinde yürütücü güçler
Propellant forces of ancient ships due to the archaeological evidence
- Tez No: 470483
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez kapsamında, arkeolojik kazı ve araştırmalarda ele geçen seramik, mühür, model ve fresk gibi buluntulardan hareketle antik dönem teknelerinde ilerlemeyi sağlayan elemanların kullanımı ve gelişimi incelenmiştir. İki ana başlık altında, yelken ve kürek olarak ayrılan yürütücü elemanlar, bölge ve dönem sıralaması içinde verilmiştir. Dönem verilerine ve şartlarına birebir uygun şekilde gerçekleştirilmiş deneysel arkeoloji çalışmaları ile tez konusu desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
As part of this MA thesis, the use and development of the elements which enable to advance in antique vessels by the movement from the finds such as ceramics, seals, models and frescoes found in archaeological excavations and researches are examined. Under two main headings, the sails and oars executive elements are given in the region and period sequence. The thesis was supported with experimental archaeological studies were carried out in accordance with the terms and conditions of the period.