Spinoza'da feminist politikanın imkanına dair bir soruşturma
An investigation of possibilities of feminist politics on Spinoza
  1. Tez No: 470482
  2. Yazar: FIRAT GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOLMAZ ZELYÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezin amacı, Spinoza felsefesinin feminist politika açısından bir imkân taşıyıp taşımadığını sorgulamaktır. Bunun için ilk olarak Spinoza felsefesinin ana izlekleri verilmiş, ikinci kısımda ise feminist teorinin temel tartışma konuları özetlenmeye çalışılmıştır. İkinci kısımdaki feminist teoriye dair başlıca konular, modernizm-postmodernizm ayrımı üzerinden aktarılmıştır. Son kısımda ise Spinoza felsefesinin hangi yönlerden feminist politikaya dayanak oluşturabileceği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Avustralya feminist felsefeciler Moira Gatens ve Genevieve Lloyd'un metinleri başta olmak üzere diğer Spinozacı feminist felsefecilerin görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigate that whether Spinoza philosophy have some possibilities for feminist politics. İn order to do this, firstly, the main paths of Spinoza philosophy were pointed out, then, in the second section, the questions of debate of feminist theories were tried to sum up. The primary themes about feminist theories in the second section were given through distinction of modernism-postmodernism. İn the last section, it is tried to understand how Spinoza philosophy form basis for feminist politics. For this purpose, the views of Moira Gatens and Genevieve Lloyd who are Australian feminist philosophers mainly and other Spinozist feminist philosophers are included.