Öldürme emri içeren rivayetlerin değerlendirilmesi
The assessment of narratives concerning killing order
  1. Tez No: 470523
  2. Yazar: MERVE ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
İslâm Hukukunda kişilere uygulanan cezaların kaynağı elbette ki Kur'an ve sünnettir. Bu çalışmada Kur'an'da yer alan kısas cezası ile hadislerde yer alan“öldürme”emirlerine yer verilmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslâm'da öldürme cezaları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise tezin konusunu oluşturan“öldürme”emri ile ilgili rivayetlerin sened ve metin tahlili yapılarak, rivayetlerin sıhhat durumu ve konu ile ilgili değerlendirmelere yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda konu ile ilgili hadisler arasında sahih, zayıf, mevzu rivayetler ile mensuh rivayetlerin olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The source of the punishments applied to the people in Islamic Law is certainly the Qur'an and the Sunnah. This study deals with both the“retribution”set down in the Qur'an and the“orders for killing”quoted in the hadiths. The study is composed of two parts. The first part examines the death penalties in Judaism, Christianity and Islam. The second part discusses the authenticity of the narratives, regarding the killing issue, through their“text and isnad analysis”and also present certain arguments. The study finally establishes that there are authentic, weak, fabricated and abrogated narratives among the hadiths concerning the issue.