Reaktif boyanmış pamuklu örme kumaşta yıkama haslığı test sonuçlarının renk bileşenlerine göre araştırılması
Investigation of the wash fastness test results of reactive dyed knitted fabrics according to colour properties
  1. Tez No: 470594
  2. Yazar: ESRA ÜNLÜPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET BECERİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, reaktif boyanmış pamuklu örme kumaşta yıkama haslığı test sonuçlarının renk bileşenlerine göre araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, dört farklı renkte(kırmızı, mavi, yeşil ve siyah) boyanmış %100 pamuklu örme kumaş numunelerinin yıkama işlemleri sonrasında dört farklı ölçüm alınarak farklı renk farkı formülasyonlarında, DE*, L*, a*, b*, C*, h°, değerleri ile farklı aydınlatıcılar altındaki metamerizma davranışı ve gri skala değerleri incelenmiştir. Renk farkı formülasyonları olarak, CIELAB 1976, CMC(l:c), CIE94, CIEDE2000 ve Hunter kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, CIELAB renk uzayının farklı renk açısı bölgelerinin farklı renk farkı formüllerine farklı cevaplar verdiği görülmüştür. Özellikle CMC formülü yeşil ve siyah renklerde belirgin farklı sonuçlar vermiştir. Renk uzayının farklı renk açısı bölgelerinde farklı renk formülasyonlarının kullanımının daha doğru olabileceği yargısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, colour properties of reactive dyed knitted fabrics were investigated according to their wash fastness test results. Knitted fabrics were dyed in four different shades (red, blue, green and black) and later they were subjected to repeated wash fastness tests. Colour coordinates (L*, a*, b*, C* and h°) and DE* colour difference values according to different colour difference formulae were calculated. Colour difference equations of CIELAB 1976, CMC(l:c), CIE94, CIEDE2000 and Hunter were used. According to the experimental results, it was observed that colour difference results which were obtained in different shade areas of CIELAB colour space responded in different ways with different colour difference formulae. CMC formula gave distinct differences in green and black shades. It was concluded that the usage of different colour difference formulae in different shade areas of CIELAB colour space could be revealed.