Türkiye'de uygulanan konut üretim sistemleri analizi ve bilgi bankasının oluşturulması
- Tez No: 47063
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Ülkemizde nüfus artışı ve artan konut ihtiyacının giderilmesi, geleneksel sistemlerle sorunu çözmek sonuç vermemekte ve her yıl büyük bir konut ihtiyacı birikimi olmaktadır. Türkiye'de uygulanan konut üretiminde, konut inşaatları süreç açısından, çağdaş inşaat teknolojileri kullanılarak önemli bir birikim sağlamaktadır. Endüstrileşme sürecini yaşamakta olan ülkemizde, çeşitli yapı üretim sistemleri uygulanmaktadır. Önüretim, geleneksel sistemlerle aynı alanda yapılan çalışmalarda Türkiye'deki uygulamalarda ekonomi, kalite ve hız etmenlerini sağlamasının yanısıra ucuz olmamakla, kamuda uygulama alanlarını sınırlı kılmaktadır. Rasyonel, standart ve makinalaşmış üretimin Türkiye'de uygulanması, örgütlenmesi, desteklenmesi kaçınılmaz olmuştur. Günümüzde mimar, yapma çevrenin üretilmesindeki önemli rolünü sürdürmek istiyorsa bu ancak onun modern teknoloji ile uyum içinde olması ve 20.yy.'ın en önemli bileşenlerinden biri durumunda olan bilgisayardan yararlanmasıyla gerçekleşebilmektedir. Salvadori de“daha iyi bir mimari için bilgisayar yardımıyla araştırmadan daha uygun bir teknoloji kullanımı akla gelemez”diyerek konunun önemini belirtmiştir.(Sağlamer, 1974) Ülkemizde uygulanan konut üretim sistemlerinin tanınması-yaygınlaşması gerek uygulama alanlarında gerekse eğitim kurumlarındaki öğrenci projeleri çalışmalarında; Bilgisayar ortamında yapılacak çalışma ile, hızlı ve doğru bilgi alış-verişi sağlamak; Ülkemizde uygulanan konut üretim sistemlerinin, tasarım aşamasında bilgisayar ortamında oluşturulmuş veri tabanı kullanımı ile hızlandırılarak büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Çalışmada amaç, Ülkemiz konut sorunu çözümüne yönelik olarak, önerilen sistemleri incelemek, tanımak, mevcut uygulamaları araştırmak, elde edilen verilerin bilgi aktarımını bilgisayar ortamında değerlendirip bilgi bankası oluşturmaktır. Türkiye'de uygulanan Konut Üretim (-Endüstriyel Yapım-) Sistemlerinin Analizi ve Bilgisayar Ortamında Bilgi Bankasının Oluşturulması ile ilgili bu araştırma; ilk adımda Türkiye'de uygulanan Konut Üretim (-Endüstriyel Yapım-) Sistemleri hakkında literatür araştırması ile bilgilerin toplanması; daha sonraki adımda bu sistemlerle yapılan uygulamaların üretim-montaj aşamalarının incelenmesi ile elde edilen bilgilerin analizi yapılarak Bilgisayar Ortamında Bilgi Bankası oluşturulmasıdır. Bu doğrultularda yapılan çalışma üç bölümden oluşmuştur; I. Bölümde çalışmada kullanılan CAD Sistemi'nin tanımı yapılmış, Yapımda-Genel Tasarım Süreci-Kullanımı ve çalışmada kullanılan CAD Paket Programının tanıtımı yapılmıştır. Cad Sisteminin Yapım için Bir Veri Tabanı Oluşturma Özelliği incelenmeye çalışılmıştır. II. Bölümde Yapımda Endüstrileşme, Yapımda Endüstrileşmenin Konut Üretimine Etkisi ve Yapımda Otomasyon konulan incelenerek Ülkemizde Uygulanan Konut Üretim Sistemlerinden, Endüstrileşmiş Yapım Yöntemleri'nin tanıtımı yapılmıştır. Geleneksel Yapım Sürecinin Rasyonelleştirilmesi ve Yapının Önyapım (Prefabrike) Bileşenlerden Oluşturulması: İskelet Sistemler, Panel Sistemler, Hücre Sistemler konularında bilgi verilmiştir. 111III. Bölümde, Türkiye'de Uygulanan Konut Üretim Sistemlerinin analizi sonucunda, bilgisayar kullanımı ile uygulamalarda hızlı ve doğru bilgi alış-verişi sağlayacak bilgisayar ortamında bilgi bankası oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmada yapılan uygulamada yaygın bir Konut Üretim Sistemi olan Tünel Kalıp Sistemler ve bu sistemleri uygulayıcı kurumlarından Mesa Mesken A:Ş.'nin çalışmaları örnek olarak seçilmiştir. Kullanılan CAD paket programının içerisinde bir menü penceresi açılıp, veritabanı oluşturulmaya çalışılmış ve uygulama denenerek işleyişi test edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The housing shortage incraese on account of increasing populousness creates a big problem in our country. Using the traditional systems donot give an end to the problem, and therefore a big mass of housin neccesity occurs every year. The housing production applied in Turkey, acclerates housing construction process by using contemprory construction technologies. In our country which is in the period of industrialization process, various building production systems are applied. Eventhoug prefabrication applied in Turkey which is used in the same fields with the tradinational systems, is more economic, more qualified and quicker, it is used in the limited fields because of that it is expensive. If the upo to date architect wants to continue the role in the building environment production, this can be only by being in harmony with the modern technology andby making good use of computer which is the most important component of the 20th century. Salvadori also points to the importance of computer by saying“ No appropriate technology other than computerized searching can be thought for a better architecture”(Sağlamer, 1974). Due to the solution of the housing shortage in the country; examining the proposed systems, the examples that are applied and making a data bank with the utilized informations are the purposes of the thesis. This research is about the analysis of the housing production systems that are applied inTurkey and creating a data bank on the computer. The first step of this research is getting information about housing production systems that are applied inTurkey. Second step is to create a data bank by examining the production assemblage phases of these systems. The thesis is formed on three chapters. In the first chapter the CAD systems which is used in the thesis is defined. The designing period and the CAD packed programme is presented. The CAD systems's characteristic of organizing a data base is examined. In the second chapter industrialization in building the effect of this industrialization on housing productoin and auotomotionon building ar examined. Then the housing productoin systems, industrialized building methods that are applied in Turkey are presented. The informations are given about the rationalizations of traditional buildings period and prefabric (carcase, panel, alcove) systems. In the thrird chapter the result of the analysis of the housing production systems applied in Turkey, a data bank will be organized which can get fast and correct information by the use of computer. A menu window and a data base will be organized in the CAD packed proramme.