Elastik zemine oturan ince plakların stabilitesinin sonlu elemanlar metodu ile çözümü
  1. Tez No: 47064
  2. Yazar: MURAT ÇALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Plaklarda dış yükler orta düzlemin içinde etkiyorsa stabilite problemleri önem kazanır.Bu tür taşıyıcı elemanlara levha denir. Günümüzde plaklar; bina döşemelerinde, betonarme yüksek yapı temelle- rinde,elastik zemine oturan yapı temellerinde,su depolarında,betonarme istinat duvarlarında, ankrajlı betonarme perdelerde, limanlarda, stok sahalarında, hava limanlarında, baca temellerinde, silo temellerinde ve köprülerde kullanılan taşıyıcı elemanlardır. Zemin etkilerine maruz olmayan plakların stabilitesi için bir hayli çözüm elde edilmiş ve bu çözümler tablo ve abaklar halinde pratik olarak kullanılacak hale getirilmiştir. Bu tablo ve abaklar Rayleigh ve Ritz metodlan yardımıyla elde edilen çözümlerdir. Bu çalışmada,dikdörtgen sonlu elemanları için çıkarılmış şekil fonksiyonları kullanılarak elastik zemine oturan ince plakların stabilitesinin çözümü yapılmıştır. Zemin etkileri yatak katsayısı ile göz önüne alınmış ve eleman zemin etki matrisi adı altında tablo halinde verilmiştir. Sonlu elemanlar metodu ile elastik zemine oturan ince plakların stabilitesinin çözümünü yapan bilgisayar programı geliştirilmiş ve bazı örnek çözümlerle çalışmasının sonuna eklemiştir. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For plates,if the external loads effect through the middle of the plane, the stability problems would be importantThis kind of carrier elements are called shield. Plates are using in;Building floors,reinforced concrete high structure foundations,structure foundations heap up to the elastic groundwater tank.reinforced concrete retainig walls,seaports,airports,silo foundations,and bridges. There are many solutions found for the plates stability which aren't have ground effects. The tables and abacs are made to use these solutions pratically.The Rayleigh and Ritz methods are used to obtain these solutions. In this study, the solution of thin plates stability heap up to the elastic ground is found by using the rectangular finite elments. The element ground effect matrice is obtained as a table form ground effects. The computer programm is developed for the solution of this thin plates stability heap up to the elastic ground and some sample solutions are added to the end of study. IX