Androıd işletim sisteminde görme engelli bireyler için mobil uyarı ve yönlendirme sisteminin geliştirilmesi
Development of mobile warning and guidance system for the visually impaired people in android operation system
  1. Tez No: 470677
  2. Yazar: ERMAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsanların sürekli birbirleriyle iletişim kurma isteği ve gündelik hayatı büyük ölçüde kolaylaştırması sebebiyle akıllı telefon ve tablet kullanımı gittikçe yaygınlaşmış durumdadır. İnsanlar bu cihazlar sayesinde müzik dinleyebilmekte, fotoğraf ve video çekebilmekte, elektronik postalarını takip edebilmekte, sosyal ağlarda zaman geçirebilmekte, güncel haberleri takip edebilmekte, oyun oynayabilmekte hatta alışveriş yapabilmektedirler. Günümüzde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yapılabilen birçok şey, boyutlarının daha küçük olmasına karşın mobil cihazlarda da fazlasıyla yapılabilmektedir. Görme engelli bireyler, gündelik yaşamlarında birçok problemle karşılaşmaktadırlar. Özellikle halka açık yerlerde, parklarda, kaldırımlarda ve benzeri yerlerde yayaların geçiş güzergâhlarına park edilen araçlar, çevredeki esnaflar tarafından konulan çeşitli nesneler (sandalye, masa gibi), açılan çukurlar, yollarda ve kaldırımlarda bulunan tümsekler bu problemlerden bazılarıdır. Bu problemlerden dolayı engelli bireyler, fiziksel olarak yaralanmalarına varana kadar zarar görebilmektedir. Özellikle büyük şehirlerde olmak üzere belediyeler ve özel şirketler tarafından yapılan alt yapı çalışmaları görme engelli bireylerin hayatlarını zaman zaman olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada; Android işletim sistemine sahip mobil cihazın GPS özelliği kullanılarak mevcut konumu algılanıp, internetten web servisler üzerinden alt yapı ve inşaat çalışmalarının yapıldığı işaretli koordinatlar alınıp, cihazın bu koordinatlara olan uzaklığına göre uyarı vererek görme engelli bireyleri uyaran bir mobil program amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of smartphones and tablets has become increasingly widespread as people want to communicate with each other all the time and make everyday life a great deal easier. With these devices, people can listen to music, take pictures and videos, check their e-mail, spend time on social networks, keep up to date news, play games and even shop. Today, many things that can be done on desktop and laptop computers can be done on mobile devices even though they are smaller in size. The visually impaired people face many problems in their daily lives. Some of these problems are vehicles parked on transit routes, especially in public places various objects (chairs, tables, etc.) by tradesmen in the vicinity, open pits and bumps in the pavements, parks, on sidewalks, and at similar places. Because of these problems the visually impaired people can sometimes suffer physical injuries. Especially in big cities, infrastructure works done by municipalities and private companies sometimes affect the lives of the visually impaired people in the negative direction. In this study; It is aimed at a mobile program that informs the visually impaired people by detecting the current position of the mobile device with Android operating system by using GPS feature, receiving the marked coordinates of the infrastructure and construction works via web services from the internet and warning the visually impaired people according to the distance to these coordinates.