Son dönem böbrek yetmezliğinde serum tiroid hormon seviyelerindeki değişiklikler ve bu değişikliklere hemodiyalizin etkisi
The Changes of serum tyroid hormon levels in end-stage renal failure and effect of hemodialysis to this changes
- Tez No: 20125
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
SON DÖNEM BÖBREK YETMEZLİĞİNDE SERUM TİROİD HORMON SEVİYELERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER VE BU DEĞİŞİKLİKLERE HEMODİYALİZİN ETKİSİ ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi iç Hastalıkları Ncfroloji Kliniği ve Diyaliz Merkezinde 4.4.1990 ile 11.7.1990 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen hemodiyalize girmeyen 20 KDY'li hastada, düzenli hemodiyaliz tedavisi gören 20 hastada ve 20 sağlıklı gönüllüde senini TT4, TT3. FT4. FT3 ve TSH değerleri teshil edildi. Diyalize girmeyen hastaların serum TT4. TT3. FT4 ve Fty değerleri kontrollere göre önemli derecede düşük, buna karşılık serum TSH seviyesi daha yüsckll. Ancak serum TSH'sındakl yükseklik primer hipotirnldiyi düşündürecek sınırda değildi. Nitekim hastalarımız klinik olarak öliroidik idiler. Diyalize giren hastalarımızın serum TT3. FT3. FI4, değerleri de kontrol gnıbunun değerlerinden düşüktü. Ancak scrum TT4 ve TSH değerlerinde önemli bir farklılık yoklu. Diyalize giren ve girmeyen hastalanmızın senim TT3. FT3. FT4. değerleri arasında önemli farklılık yoklu. Duna mukabil diyaliz grubunda serum TT4 değeri diğer ürcmilllcre göre biraz daha yüksekli. Tek seans hemodiyaliz TT4. TT3. FT3 değerlerinde anlamlı akut yükselmelere sebep oldu. Hemodiyalizin süresi ile senim tlroid hormon düzeyi anormallikleri arasında anlamlı İlişki bulunamadı. Söz konusu haslalardakl bu düşük tirold hormon seviyeleri üremidc biyolojik bir adaptasyon mekanizması olması muhtemeldir. Ayrıca tirold hormon anonnalllklerinin pcrlfcrlk metabolizmada mı yoksa hlpofiz tirold aksında mı olduğunu anlamak için daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır. Dr.Mehmet KORUK L
Özet (Çeviri)
THE CHANGES OF SERUM THYROİD HORMON LEVELS IN END-STAGE RENAL FAILURE AND EFFECT OF HEMODIALYSIS TO THIS CHANGES Summary : During 4.4.1990 - 1 1.7.1990, at Atatürk University Medical School Research Hospital Nephrology Departman and Dialysis Center, in 20 non- hemodialysis patients with chronic renal failure (CRF), 20 patients with CRF on the regular hemodialysis programme, and 20 volunteer healthy person serum TT4, TT3, FT 4, FT3, and TSH levels were measu red. Non-hemodialysis patients' serum TT4, TT3, FT 4, and FT3 levels were significantly lower according to controls, but serum TSH levels were higher. Yet the height of serum TSH level wasn't suggesting primer hipothyroid.As a matter of fact all our patients were clinically euthy roid. Serum TT3, FT3, and FT4 levels of patients on the regular hemo dialysis programme were also lower than those of control group. Howe ver, there wasn't any significant difference in serum TT4 and TSH values. There was no significant difference between serum TT3, FT3, and FT4 values of hemodialysis group and non-hemodialysis group. On the other hand, serum TT4 level in hemodialysis group was higher than other patients with uremia. Only one hemodialysis seans caused mea ningful acute increases in serum TT4, TT3, and FT3 values There wasn't any significant correlation between the period of hemodialysis and the abnormalities of serum thyroid hormon levels. The decrease in serum thyroid hormon levels of patients with ure mia is likely a biologycal adaptaion mechantism. Further, the detailed studies are need to understand thyroid hormon abnormalities whether in peri feral metabolism or hypophis-thyroid axis. DR.MEHMET KORUK