Ormancılıkla ilgili stratejik eylem planları ve bunların uygulamadaki etkinliğine ilişkin görüşler
Visions about forestry related strategic action plans and efficiency in application
- Tez No: 470716
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY, YRD. DOÇ. DR. TÜRKAY TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye'de ormanların tamamına yakınının mülkiyeti devlete aittir. Orman Genel Müdürlüğü tarafından yönetilerek işletilmektedir. OGM, ilk olarak hazırladığı 2010-2014 yıllarını kapsayan stratejik plan ile stratejik yönetime geçmiştir. Ardından 2011 yılında OGM'nin yeniden yapılandırmasına istinaden değişen görev ve sorumluluk tanımları gereği, stratejik planı yenilemiş ve yine dört stratejik amaca yönelik 2013-2017 yıllarını kapsayan stratejik planı uygulamaya koymuştur. Bunun yanında aynı plan dönemlerinde uygulamaya geçirilen 27 taktik eylem planı bulunmaktadır. Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, ormancılıkla ilgili stratejik eylem planları ve bunların uygulamadaki etkinliğine ilişkin görüşler incelenmiştir. Araştırmanın birincil verileri anket tekniğinden yararlanılarak, ikincil veriler ise bu konuda yapılan çalışmalar, kitaplar taranarak elde edilmiştir. Anket formunda toplam 20 adet soru mevcut olup, ormancılıkla ilgili stratejik eylem planları ve bunların uygulamadaki etkinliğini ölçmeye yönelik hazırlanmıştır. Anket tekniği ile elde edilen veriler istatistik paket program (SPSS 20) vasıtasıyla analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermemesi sebebiyle parametrik olmayan testlerden One-Way Anova testi ve Duncan testi kullanılarak veriler değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışmanın sonucunda, stratejik plan ve yardımcı taktik planların program ve hedeflerinin gerçekleştiği, stratejik planlara bağlı bütçe gerçekleşmelerinin %95'ler oranından tutturulduğu, uygulanan ve uygulanmakta olan taktik eylem planlarının stratejik planların amaç ve hedeflerine hizmet eder nitelikte ve ormancılıktan beklenen nitelikte faaliyetler içerdiği tespit edilmiştir. OGM'nin ülkemizde bulunan çok sayıda benzer kurum ve bakanlıktan önce stratejik plan hazırlayarak uygulamaya koyduğu, başarı ile uyguladığı görülmüştür. Ancak anket tekniğinden yararlanmak suretiyle elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, OGM çalışanları ve ilgi grupları, stratejik plan ve 27 taktik planın uygulamadaki etkinliğini yeterli bulmamaktadır. Yetersizlik unsurları bulgular bölümünde ayrıntılı belirtilmiştir. Yakın coğrafyamızda adından söz ettiren başarılı uygulamaları olan OGM'nin, bu tez çalışmasında ulaşılan bulgular, sonuç ve öneriler ışığında stratejik plan uygulamaları yapması durumunda, uygulama etkinliğini artıracağı tespitine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey owns property belonging to the whole of forests. It is operated by General Directorate of Forestry. OGM has passed strategic management with the strategic plan covering the first 2010-2014 years. Then, in 2011, the strategic plan was overhauled and the strategic plan covering 2013-2017 for the four strategic purposes was put into practice due to the changing definition of duty and responsibility in line with the restructuring of OGM. In addition, there are 27 tactical action plans put into practice during the same plan periods. In this master thesis, the strategic action plans related to forestry and the opinions on their effectiveness in the application were examined. Secondary data were obtained by searching the books and by using the primary data of the survey. A total of 20 questions are available in the questionnaire form and are prepared to measure strategic action plans related to forestry and their effectiveness in implementation. Data obtained by the questionnaire were analyzed by statistical package program (SPSS 20). Since data were not normally distributed, non-parametric tests were evaluated using the One-Way Anova test and the Duncan test. As a result of this work, it is determined that the programs and targets of the strategic plan and auxiliary tactical plans are realized, the budget activities related to the strategic plans are maintained at 95%, the implemented and applied tactical action plans serve the aims and objectives of the strategic plans and they contain activities expected from the forestry. . It has been seen that OGM has successfully implemented and implemented a strategic plan before the many similar institutions and ministries in our country. However, when findings obtained through the use of the survey technique are evaluated, OGM employees and stakeholders do not find the effectiveness of the strategic plan and the implementation of 27 tactical plans satisfactory. Inadequacies are detailed in the findings section. It has been determined that the OGM, which is a successful application by mentioning its name in our close geography, will increase the effectiveness of the application if it makes strategic plan applications in the light of findings, conclusions and suggestions reached in this thesis study.