Otomotiv endüstrisinde kullanılan alüminyum metal matriksli kompozit malzemeler ve üretimi
  1. Tez No: 47074
  2. Yazar: SEDAT DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, partikül takviyeli Alüminyum Metal Matriksli Kompozitlerin mekanik özelliklerini, üretim aşamalarını anlamak ve otomotiv endüstrisindeki potansiyel uygulamalarını belirlemek tir. AL-bazlı alaşımlar, düşük yoğunlukları, geniş alaşım türleri ısıl işlem yetenekleri ve üretim esneklikleri açısından çekici malzemelerdir.Bu yüzden her zaman AL-bazlı matriks dikkate alınmalıdır. Takviye olarak AL203,SiC,Gr,TiC,TiN,Si3N4 gibi farklı türde partikül takviyeler kullanılmakta ve en iyi kompozit özelliklerini elde etmek için alternatif üretim yöntemleri bunlarla birlikte tartışılmaktadır. İleri aşamada da Metal Matriksli Kompozitlerin( MMK) otomotiv endüstrisindeki potansiyel uygulamaları anlatılmaktadır. Deneysel çalışmada TiN,SioN>,Gr,Aİ20" partikül takviyeli Al-MMK tabii yoldan gaz infiltrasyon ve karıştırma metodu ile üretilmeye çalışılmıştır.Üretilen parçaların mukavemet deneyleri yapılmış ve mikroyapı filimleri çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of the thesis is to give an overview of current understanding of particle reinforced Aluminum Metal Matrix Composites and their mechanical properties, manufacturing routes and potential applications jtn ^he automotive industry.*. Al-based composites have atractions of low density, wide alloyrange, heat treatment capability and processing flexibility.For all conditions Al-based matrix has to be taken in consideration. The different type of reinforcement being used such as AI2O3, SiC, Gr,TiC,TiN,Sİ3N4 and together with the alternative processing methods are discussed to achieve optimum composite properties.In the following stage, potential application in the automotive industry is discussed. Experiments have been carried out to manufacture TiN, SigN^Gr and AI2O3 reinforced Al-MMCs.,by reaction gas infiltration and mixing processes.Mechanical experiments was carried out to test the produced samples and the photographs taken of the microstructures.