Helezon konveyörler
- Tez No: 47075
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ALIŞVERİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada helezon konveyörleri çeşitli yönlerinden incelemeye çalıştım. Konuyu dört başlık altında topladım. Giriş bölümünde helezon konveyörün tamını ve çalışma prensibi,ikinci bölüm olarak helezon konveyörün kısımlarının tanıtılması, üçüncü bölümde ise helezon konveyörlerde iletilen malzemelerin smıflandınlması ve helezon konveyörün kapasitesinin ve gücünün hesaplanması ve son bölüm olarak, kullanımı çok sık rastlanılan çimento için bir helezon konveyör tasarımı yapmaya çalıştım. Çalışmam sırasında en çok yararlandığım kaynak, H. COLİJN ESEVBER' in eseri olan Mechanical Conveyors For Bulk Solids dir. Tez'im incelendiğinde malzemelerin karakteristiksel özelliklerinin, iletimde önemli bir rol oynadıkları görülür. Bu nedenle malzeme özelliklerinin iyi belirlenmesi gerekir. Bu çalışmam iyi takip edilirse, iyi bir helezon konveyör tasarımı yapılabilir. Son olarak'da bu tezin hazırlanmasında yardımcı olan ve yol gösteren saygıdeğer hocam Prof. Mustafa ALIŞVERİŞÇİ 'ye teşekkürlerimi bir borç bilir, başarılarının devamım dilerim.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, I tried to examine screw conveyors from several ways. I collect the isue under four main topics. In first section, there are introduction of screw conveyors and working facilities, it is intruduced parts of screw conveyor in second section. Materials which is handling in screw conveyors is classified and the capasity of screw conveyor is calculated in third section. It is dizayed for cement generally handeled. The book which I used most is Mechanical Conveyors For Bulk Solids of H. COLİJN ESEVİER. When my thesses look over, it is clear that the characteristics of materials is importand over handling materials. For this reason, it is necessary that characteristic of materials must be known. It would be easy to dizayn a screw conveyor, if it did properly. At last, I thank to my adviser Prof. Mustafa ALIŞVERİŞÇİ for his help and hope that his succes will go on.