Molibden-99 radyoizotopunun enerji seviyelerinin ve yarı-ömrünün bir c-linak kullanılarak fotonükleer reaksiyon mekanizmasıyla ölçülmesi
Measurement of energy levels and half-life of molybdenum-99 radioisotope by using a c-linac via photonuclear reaction mechanism
  1. Tez No: 470758
  2. Yazar: TUĞBA GÖKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERTAN KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Radyoizotopların enerji seviyelerinin ve yarı-ömürlerinin belirlenmesi, çekirdek yapılarının aydınlatılmasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, 100Mo(γ,n)99Mo fotonükleer reaksiyonu ilk defa bir klinik lineer hızlandırıcı (c-linak) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Doğal molibden hedefin ışınlanması sonucu üretilen 99Mo radyoizotopunun gama geçiş enerjileri ve yarı-ömrü deneysel olarak belirlenmiştir. Işınlama işlemi, Akdeniz Üniversitesi Nükleer Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeki (NUBA'daki) 18 MeV'e kadar çıkış enerjisine sahip Philips SLI-25 model bir c-linak kullanılarak yapılmıştır. 99Mo radyoizotopuna ait spektrum, yüksek saflıkta Germanyum (HPGe) dedektöre sahip bir gama spektrometresi vasıtasıyla elde edilmiştir. Spektrumun elde edilmesinde ve analizlerde Maestro, Gf3 ve Root yazılımlarından yararlanılmıştır. Çalışma limitleri dahilinde, elde edilen deneysel verilerle hesaplanan gama enerji seviyeleri 181,13 (
Özet (Çeviri)
Determination of energy levels and half-lives of radioisotopes has an importance for understanding about the nuclear structure. In this study, 100Mo(γ,n)99Mo photonuclear reaction was performed for the first time by using a clinical linear accelerator (c-linac). The gamma transition energy levels and the half-life of the daughter 99Mo radioisotope, which was produced by the irradiation of the natural molybdenum sample, were determined experimentally. The irradiation process was achieved by using Philips PLI-25, a c-linac with 18 MeV end point energy located at Akdeniz University Nuclear Sciences Research and Aplication Centre (NUBA). The spectrum of 99Mo radioisotope was obtained by using a gamma spectrometer with a high purity Germanium (HPGe) detector. The computer codes; Maestro, Gf3 and Root were used for obtaining and analyzing the spectrum. Within the limitations of this study, it was found that, the calculated gamma energy levels from the experimental measurements were 181.13 (