Prematürelere beslenme sırasında uygulanan kanguru bakımı ve prone pozisyonunun rezidü miktarı, yaşam bulguları ve konfora etkisi
The effect of prone positions and kangaroo care on premature infants residual volume, vital signs and comfort
- Tez No: 470763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YILDIRIM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, Prematürelere beslenme sırasında uygulanan kanguru bakımı ve prone pozisyonunun rezidü miktarı, yaşam bulguları ve konfora etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini, Ocak 2017- Haziran 2017 tarihleri arasında, İzmir ilinde bulunan Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, postnatal 28- 36. haftalar arasında olan, çalışma sırasında 1000 gramın üzerinde olan, stabil yaşam belirtileri olan ve orogastrik sondayla beslenen, alması gereken toplam protein ve enerji miktarının en az %75'ini enteral yoldan karşılayan, anne sütü ve eoprotein ile beslenen, araştırma kriterlerine uyan 30 preterm bebek oluşturdu. Etik kurul, kurum ve annelerden yazılı izin alındı. Araştırmaya alınan her bebeğe ard arda günlerde, beslenme sırasında kanguru bakımı diğer gün prone pozisyonu verilerek aynı grup üzerinde iki farklı uygulamanın etkileri (yaşam bulguları, konfor puanı ve rezidü) değerlendirildi. Beslenmeden 30 dakika ve üç saat sonra veriler toplandı. Veri girişi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Science for Windows) 22.0 kullanılarak yapıldı. Verilerin analizinde; sayı-yüzde, aritmetik ortalama, bağımlı gruplarda t testi, Wilcoxon testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The study was planned experimentally to determine the amount of residual volume kangaroo care and prone position, vital signs and comfort during prematüre feeding. The sample of the study was collected between January 2017 and June 2017 in Dokuz Eylül University Hospital Newborn Intensive Care Unit in İzmir province. It was postnatal between 28-36 weeks, over 1000 grams during the study, had stable vital signs and was fed with orogastric, 30 preterm infants who matched at least %75 of the amount of energy enterally and matched the research criteria fed with breast milk and eoprotein. The written consent was obtained from the ethics commitee, institutions and mothers. During each day of the study, the children were given kangaroo care and prone position on the other day to evaluate the effects of two diffrent appliances (vital signs, comfort and residual volume) on the same group. Throughput was collected 30 minutes after feeding and three hours later. Data entry was done using SPSS (Statistical Package for Social Science for Windows) 22.0 in computer environment. In the analysis of the data; Number-percentage, arithmetic mean, t-test in dependent groups, Wilcoxon test are used.