Asenkron motorlarda FPGA ile sensörsüz gerçek zamanlı hız tespiti
Sensorless real-time speed detection of induction machines by FPGA
- Tez No: 470770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Değişken hızlarda çalıştırılan asenkron motorlarda hız kontrolünün verimli bir şekilde yapılması için rotorun dönüş hız bilgisine ihtiyaç vardır. Hız sensörü kullanarak hız ölçümü yapılabilir. Fakat sensör kullanılması hem uygulamada güçlüklere neden olmakta hem de maliyeti artırmaktadır. Bu nedenle ölçüm yapmak için hız sensörü kullanılması uygun görülmemektedir. Hız bilgisi inverter çıkışındaki gerilim ve akım değerlerinin ölçülmesi ile tespit edilebilir. Bu çalışmada hız bilgisinin tespit edilmesi için SGA (sıfır geçiş anları) metodundan yararlanılacaktır. Stator akımının sıfır geçiş anlarındaki değişimin frekans içeriği incelenecek, elde edilen veriler sayısal filtreden geçirilerek işlenecektir. Bu çalışma sonunda elde edilecek gerçek zamanlı hız bilgisi ile, motor hızındaki değişimler hızlı bir şekilde gözlemlenebilecek ve hız kontrolünün gerçek zamanlı yapılabilmesi için kullanıcıya kolaylık sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Rotational velocity data of rotor is required to efficiently assess the speed control of asynchronous motors run at varying speeds. Speed can be measured by using a speed sensor. This not only brings difficulties in applications but also increases the cost. Thus, it is not a viable solution to use a speed sensor for speed measurement. Speed data can be collected by using current and voltage levels from the output of the inverter. In this study, zero-crossings time method is used to detect speed data. Frequency content of zero-crossing time of stator current will be assessed, then obtained data will be processed through a digital filter. Rapid changes in the motor speed can be observed and end-user may easily be able to control the speed in real-time by using the real-time speed data acquired at the end of this study.