Katlama sürelerinin derici sumağı (Rhus coriaria L.) tohumlarının çimlenmesi üzerine etkisi
The effect of stratification periods on germination of tanner's sumac (Rhus coriaria L.) seeds
  1. Tez No: 470769
  2. Yazar: SEVİLAY TARAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Derici Sumağına (Rhus coriaria L.) ekimden önce uygulanabilecek katlama süreleri ve bu sürelerin tohumların çimlenmesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneme Eğirdir Orman Fidanlığı'nda kurulmuştur. Bu kapsamda Bucak-Burdur orijinli tohumlar 2 farklı ortamda (açık hava koşullarında ve +4°C de) 30, 60 ve 90 günlük sürelerle katlamaya alınarak açık alan koşulları altında polietilen tüplere ekilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, en yüksek çimlenme (%34) 5 nolu işlemde (açık hava koşullarında 90 gün katlama), en düşük çimlenme ise (%17.5) 6 nolu işlemde (+4°C de 90 gün katlama) elde edilmiştir. Bu nedenle, yeni ve daha güvenilir sonuçlar elde edilinceye kadar Eğirdir Orman Fidanlığında yürütülen sumak fidanı üretim çalışmalarında 5 nolu işlem önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of stratification formats could be applied before sowing and their periods on the germination of seeds for Tanner's sumac (Rhus coriaria L.) were investigated. The experiment was established in Eğirdir Forest Nursery. The seeds from Bucak-Burdur were sown after in 2 different environments (in open field conditions and +4°C in a refrigerator) for 30, 60 and 90 days with a period of stratification taken to Eğirdir Forest Nursery at the end of the stratification period under open field conditions have been sowing in polyethylene tubes. According to the results, the highest germination (34%), 5thprocess (stratification at open field conditions for 90 days), the lowest germination (17.5%, 6th process (stratification at +4°C for 90 days) were obtained. Therefore, it can be suggested 5th process for seedling production studies of Rhus coriaria in in Eğirdir forest nursery.