Burdur Gölü havzasında bazı yaban hayvanlarının habitat uygunluk haritalaması
Mapping habitat suitabilities of some wildlife species in Burdur Lake district
  1. Tez No: 470817
  2. Yazar: EMRAH TAGİ ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MERT, PROF. DR. İDRİS OĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması, Burdur Gölü Havzası'nda yayılış gösteren bazı memeli yaban hayvanı türlerinin çevresel faktörler ile olan ilişkileri modellemek ve elde edilen modellerin yaygınlaştırılarak alana ait tür bazında habitat uygunluk haritalarının elde edilmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışması 328 örnek alan ve 3280 alt örnek alanda gerçekleştirilmiştir. Havzada hat boyu sayım yöntemi kullanılarak Yaban domuzu (Sus scrofa), Yaban tavşanı (Lepus europaeus), Kaya sansarı (Martes foina) ve Tilki (Vulpes vulpes) türlerine ait iz, dışkı ve belirtiler tespit edilmiştir. Türlere ait elde edilen var verileri Maksimum Entropi (Maxent) yöntemi ile analiz edilerek, Jacknife metodu ile test edilmiştir. Yaban hayatı uygunluk modellemesi için 20 farklı çevresel değişkene ait altlık haritalar kullanılmıştır. Elde edilen modellerin eğitim veri seti ve test veri seti ROC değerleri dikkate alınarak; Yaban domuzu (0,76;0,71), Yaban tavşanı (0,80; 0,74), Kaya sansarı (0,85; 0,79) ve Tilki (0,86; 0,76) için habitat uygunluk haritaları üretilmiştir. Elde edilen modeller sonucunda çalışma alanında görülen yaban hayvanı türleri ile engebelilik, orman köy yoluna uzaklık, yükselti, anakaya, pürüzlülük, solar aydınlanma indeksi, yerleşime uzaklık, göle olan uzaklık, dereye olan uzaklık ve radyasyon indeksi ile arasında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study aimed at modeling the relations some mammal wildlife species, which spread around Burdur Lake Basin, with environmental factors and getting habitat suitability maps on the basis of native specific species by generalizing acquired models. Field survey was carried out on 328 sample fields and 3280 sub-sample fields. Traces, faeces and signs belonging to Wild boar (Sus scrofa), European hare (Lepus europaeus), Beech marten (Martes foina), Red fox (Vulpes vulpes), European badger (Meles meles) Wild cat (Felis slyvestris), Caracal (Caracal caracal), Jungle cat (Felis chaus) and Gray wolf (Canis lupus) were identified using the transect counts in the Basin. Data from these species was tested through jacknife method by being analyzed with Maximum Entropy (Maxent) method. Base maps belonging to 20 different environmental variances were used for wildlife suitability modeling. Habitat suitability maps were prepared for Wild Boar (0,76;0,71), Brown Hare (0,80; 0,74), Beech marten (0,85; 0,79), and Red Fox (0,86; 0,76) by taking into account of obtained models' education data set and test data set ROC values. According to obtained models' results; the relations between wildlife animal species on the study area and topography, distance to forest village road, elevation, bedrock, smoothness, solar lightening index, distance to settlement, distance to lake, distance to stream and radiation index were detected.