Türkiye'de orman yangınlarında strateji, taktik, güvenlik önlemleri ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yangın organizasyonu
The strategy, tactics, precautions in forest fires in turkey and fire organisation in Izmir Regional Forestry Directorate
  1. Tez No: 470824
  2. Yazar: HAKAN RAGIBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, ülkemizde orman yangınlarının önlenmesine yönelik çalışmalar, orman yangınları ile mücadele ve organizasyon yapısı ile İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün orman yangınları ile mücadelede organizasyon yapısını incelemek üzere yapılmıştır. Akdeniz havzasında orman yangınları günümüzdeki önemli sorunlarından biridir ve yangınlar büyük oranda insan kaynaklıdır. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü orman yangınlarından en fazla etkilenen bölge müdürlüklerimizden biridir. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü orman yangınlarının çıkış nedenlerinin belirlenmesi, organizasyon yapısı, yangınla mücadele ekipleri ve kullandıkları araç-gereçler, meteorolojik durumu, topoğrafik yapısı, yangın gözetleme organizasyonu detaylı incelenmiş ve yıllara göre riskli alanlar belirlenmiştir. Belirlenen alanlara göre orman yangınlarının afet haline gelmeden belirlenmesine yönelik olarak gözetleme analizi yapılarak kulelerin etkinliği incelenmiş ve gelişen teknolojilerin orman yangınlarının tespitinde kullanılması noktasında çalışmalar yapılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to assess the efforts undertaken to prevent forest fires in Turkey, the organizational structure to combat forest fire and the organizational structure of İzmir Forest Directorate to combat forest fire. Forest fire is currently one of the important problems faced in the Mediterranean Basin while forest fires are mainly man-made. İzmir Forest Directorate is one of the areas that are affected heavily by forest fires. With a view to identifying the reasons of forest fires in İzmir Forest Directorate; its organizational structure, forest fire fighting teams and tools and instruments they use, meteorological conditions, topographic structure and its fire watching organization were analysed thoroughly and the risk areas were identified by years. The effectiveness of fire towers was analysed by assessing their watching capacity before forest fire becomes a disaster in the areas identified and it was concluded that there is a need for actions to be undertaken in order to use the advanced technologies in detecting forest fires.