Kurşun (Pb+2) ve nikel (Ni+2) iyonlarının Desmodesmus armatus ile biyosorpsiyonu
Biosorption of lead (Pb+2) and nickel (Ni+2) ions with Desmodesmus armature
- Tez No: 470848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN FAKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Desmodesmus armatus'un kurşun ve nikel giderimini araştırmak amacıyla Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde bulunan Alg Ünitesi laboratuarında yürütülmüştür. Laboratuvar şartlarında D.armatus'a üç doz (0,025 mg/L, 0,21 mg/L, 0,25 mg/L) kurşun ve üç doz (0,02 mg/L, 0,05 mg/L, 0,3 mg/L) nikel uygulaması yapılmıştır. Deneme sonucunda en yüksek emilimin 0,025 mg/L dozluk kurşun uygulamasında 13. günde (0,0003±0,0 mg/L) olduğu tespit edilmiştir. D.armatus'un sudaki kurşunun yaklaşık % 80'ini uzaklaştırdığı saptanmıştır. Nikel uygulaması yapılan kültürlerde ise sudaki nikel emiliminin en fazla 0,02 mg/L doz uygulamasında 7. günde (0,006±0,0 mg/L) ölçüldüğü, ancak denemenin sonunda tekrar uygulama seviyesine ulaştığı görülmüştür. D. armatus'un kurşun gideriminde etkili olduğu ancak nikel gideriminde çok fazla etkisinin olmadığı yapılan analizler sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the Alg Unit laboratory at Atatürk University Faculty of Aquaculture in order to investigate the lead and nickel removal of Desmodesmus armatus.D. armatus was applicated three doses (0.025 mgL-1, 0.21 mgL-1, 0.25 mgL-1) lead and three doses (0.02 mgL-1, 0.05 mgL-1, 0.3 mgL-1) nickel. At the end of the study trial, the highest absorption was detected at 13 days (0.0003±0,0mg L-1) when administered at a dose of 0.025 mg L-1. It has been found that D.armatus removes about 80% of the lead in the water. Nickel absorption in cultures for nickel application was found to be at the 7th day (0.006±0.0 mg L-1) at the maximum dose of 0.02 mg L-1, but reached the reintroduction level at the end of the experiment.As a result of analysis D. armatus was found to be effective in removal lead, but nickel removal was determined that did not have much effect.