Monascus purpureus ile pigment üretiminde tavuk tüyü protein hidrolizatının kullanımı
Use of chicken feather protein hydrolysate in pigment production by Monascus purpureus
- Tez No: 470902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Monascus purpureus gıda endüstrisi için özel önemi olan pigmentlerin üretiminde en yaygın kullanılan mantar türlerinden biridir. Karbon ve azot kaynakları bu fungusda pigment üretimini etkiler ve peptonlar en umut verici azot kaynakları arasında kabul edilir. Mevcut çalışma, atık tavuk tüylerinden pepton (TTP) üretmek ve M. purpureus'tan pigment (kırmızı, sarı ve turuncu) üretiminde elde edilen peptonu substrat olarak kullanmak için gerçekleştirilmiştir. Tüylerden pepton üretimi sırasında hidroliz ve nötralizasyon adımları sırasıyla KOH ve H2SO4 kullanılarak gerçekleştirildi. Pigment üretimi için optimum TTP ve glukoz konsantrasyonlarının sırasıyla 3 ve 20 gr /lt olduğu bulunmuştur. Her üç pigmentin üretimi içinde pH 5,5'in daha elverişli olduğu tespit edildi. En uygun inkübasyon süresi 7 gün olarak bulundu. Pepton besiyerlerinin hepsinde kırmızı ve turuncu pigmentten daha fazla sarı pigment üretildi. Test peptonları üzerinde sarı pigment için benzer absorbanslar elde edildi, halbuki kırmızı ve turuncu pigmentler için balık pepton (BP) ve TTP, proteaz peptondan (PP) daha yüksek absorbanslar sağladı. TTP, BP ve PP besiyerlerinde şeker tüketimi ve biyomas üretimi için benzer sonuçlar elde edildi. Bu çalışma, M. purpureus'tan pigment üretimi için tavuk tüylerinden elde edilen peptonun iyi bir besleyici substrat olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Monascus purpureus is one of the most widely used fungal species in production of pigments which have specific importance for food industry. Carbon and nitrogen sources influence pigment production in this fungus, and peptones are accepted as one of the most promising nitrogen sources. The present study was performed to generate peptone (CFP) from waste chicken feathers, and use the obtained peptone as substrate in pigment (red, yellow and orange pigments) production from M. purpureus. During the pepton production from the feathers, hydrolysis and neutralization steps were performed using KOH and H2SO4, respectively. Optimal concentrations of CFP and glucose for pigment production was found to be 3 and 20 g/L, respectively. A medium pH of 5,5 was determined as more favorable for pigment production. The optimal incubation time was found as 7 days. In all of peptone media, yellow pigment was produced more than red and orange pigments. Similar absorbances for yellow pigment were obtained on test peptones, while CFP and fish peptone (FP) for red and orange pigments provided higher absorbances than protease peptone (PP). The similar results for sugar consumption and biomass production were attained in CFP, FP and PP media. This study demonstrated that the peptone from chicken feathers was a good nutritional substrate for pigment production from M. purpureus.