Seryum oksit nanopartiküllerinin fungal üretimi
Fungal production of cerium oxide nanoparticles
- Tez No: 470903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Geleceğin umut vadeden teknolojilerinden biri olan 'Nanoteknoloji' , boyutları 1-100 nm arasında değişen nanopartikül olarak adlandırılan yapıların dizaynı, üretim ve karakterizasyonunu kapsayan, her geçen gün hızla gelişen interdisipliner bir bilim dalıdır. Nanopartiküllerin önemli bir sınıfını oluşturan metalik nanopartiküller optik, katalitik, elektronik ve biyoremediyasyon gibi pek çok alanda önemli uygulamalara sahiptir. Bu çalışmada geçiş metal elementlerinin bir üyesi olan Seryum(Ce)'un nanopartikül formu olan CeO2-x nanopartiküllerinin fungal Fusarium oxysporum ile ilk kez biyolojik sentezi gerçekleştirildi. Sentezlenen nanopartiküllerin, şekil, boyut ve yüzey enerjisi gibi yapı ve fonksiyonel özellikleri XRD, UV-vis spektroskopi, SEM, FT-IR ve XPS analizleri ile belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
'Naonotechnology', one of the promising technologies in the future, is a rapidly developing interdisciplinary science that covers the design, production and characterization of structures called nanoparticles ranging in size from 1 to 100 nm. Metallic nanoparticles, which form an important class of nanoparticles, have many important applications in the field such as optics, catalysis, electronics, bioremediation. In this study, fungal biosynthesis of CeO2-X nanoparticles of cerium (Ce), which is a member of transition metal elements, with fungal Fusarium oxysporum was performed for the first time. Information such as shape, size, surface energy, structural and functional properties of the synthesized nanoparticles have been verified by XRD , SEM, FT-IR, XPS and UV-vis analyses.