Spor yapan ve yapmayan ortaöğretim öğrencilerinin kişilik özellikleri, karar verme stilleri, stresle başa çıkma stratejilerinin karşılaştırılması
Comparison of personality aspects, decision making styles, coping strategies with stress of high school students doing sport and do not sport
  1. Tez No: 470965
  2. Yazar: MURAT ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapılan bu araştırmada lise öğrencilerinin karar verme, kişilik ve stresle başa çıkma stillerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Isparta ili Yalvaç ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 174 kadın ve 95 erkek olmak üzere toplam 269 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin kişilik özelliklerinin belirlenmesinde“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”, karar verme stillerinin belirlenmesinde“Karar Stratejileri Ölçeği”, Stresle başa çıkma stillerinin belirlenmesinde ise“Stresle Başa Çıkma Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22 programında tanımlayıcı istatistikler ve MANOVA analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin kişilik özelliklerinin spor yapma durumu, cinsiyet, yaş grubu ve öğrenim görülen sınıf değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05). Öğrencilerin stresle başa çıkma stillerine ilişkin bulgular değerlendirildiği zaman, stresle başa çıkma stillerinin cinsiyet ve öğrenim görülen sınıf değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05). Sonuç olarak, lise öğrencilerinde sahip olunan demografik özelliklerin stresle başa çıkma ve kişilik özellikleri üzerinde önemli bir belirleyici olduğu, buna karşılık spora katılım ve diğer demografik değişkenlerin karar verme stilleri üzerinde önemli bir belirleyici olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
strategies with stress in terms of some variables was purposed. Totally 269 students, who are 174 female and 95 male and taking education at high schools in Yalvac county of Isparta city, participated in study.“Big Five Personality Scale”to identify personality aspects,“Decision Making Strategy Scale”to identify decision making styles,“Coping Scale With Stress”to identify coping strategies with stress were used. Descriptive statistics and MANOVA analysis in SPSS 22 program were used in analysis of data obtained. It was established that students' personality aspects were shown statistically significant difference in terms of doing sport status, gender, age and class taking education variables (p0,05). As a result, it may be said that owned demographic aspects at high school students are determinant on coping strategies with stress and decision making styles, notwithstanding, doing sport status and other demographic aspects were not an important determinant on decision making styles.