Spor eğitimi gören dartçılarda bazı fiziksel uygunluk değişkenlerin dart performansına etkisi
Effects of some physical fitness variables on dart performance of dart players in sports education
- Tez No: 470977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor eğitimi gören dartçılarda bazı fiziksel uygunluk değişkenlerin dart performansına etkisi belirlenmesidir. Çalışmaya Bartın Üniversitesinde dart oynayan toplam 15 gönüllü sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan deneklerin bazı fiziksel uygunluk ve dart performansı ölçümleri yapılmıştır. Bulgular çalışmaya katılan dart sporcularının, normal vücut yağ yüzdesine, anerobik performansa, dart performansına, kuvvete, dengeye ve endo-mezomorf özelliklere sahip olduklarını göstermiştir. Dart performansı ile bazı fiziksel uygunluk değerleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla Pearson Product Moment Korelasyon Katsayısı yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen dart performansı değerleri ile bazı fiziksel uygunluk değişkenleri arasında negatif ilişki bulunurken bu benzer bir ilişkide morfolojik değişkenler ile dart performansı değerleri arasında bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışmadaki bulgular bazı fiziksel uygunluk değişkenlerinin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda eğitim gören genç erkek sporcuların dart performansının belirleyici bir rolü olduğunu gösterirken, dart performans ve bazı fiziksel uygunluk değişkenler arasında belirlenen ilişkiler bazı fiziksel uygunluk değişkenlerin dart performanstaki önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to effects of some physical fitness variables on dart performance of dart players in sports education. A total of 15 volunteer dart players from Bartın University participated in this study voluntarily. Subjects' some physical fitness, psychological variables and dart performance were determined. Results indicated that dart players have normal body fat percentage, anaerobic performance, balance, strength, dart performance and endomorphy-mesomorphy properties. Pearson Product Moment Correlation was used to the relationships between dart performance and some physical fitness variables. Results indicated significant negative correlations between dart performance and some physical fitness variables and negative correlation between dart performance and morphological variables. As a conclusion, the findings of the present study indicated that some physical fitness variables play a determinant role in dart performance and some physical fitness variables was found to be an important factor in dart performance of young male athletes in school of physical education and sports.