Turkish EFL teachers' perceptions regarding washback effects of the English language section of TEOG exam on their instructional planning and practices
Türk ingilizce öğretmenlerinin TEOG sınavının İngilizce bölümünün öğretim plan ve uygulamalarına geri etkisine yönelik algıları
  1. Tez No: 471000
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)yerleştirme sınavının İngilizce bölümünün Türk 8. Sınıf İngilizce öğretmenlerinin ders planları ve uygulamalarına (içerik, yöntem, materyal, ders izlencesi, zaman planlama ve etkinlikleri ile sınıf içinde kullandıkları değerlendirme çalışmalarına dair algıları ve gerçekteki sınıf uygulamaları üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. İkinci amaç ise öğretmen ve okul temelli faktörlerin (cinsiyet, okul konumu, mesleki deneyim süresi, akademik derece, mezun olunan bölüm ve sınıf mevcudu) öğretmen algılarını ne derece etkilediğini bulmaktır. Veri toplamak amacıyla Türkiye'nin farklı illerinde devlet okullarında çalışan 8.sınıf İngilizce öğretmenlerinden rastgele örnekleme yöntemi ile anket araştırması için 97, yarı yapılandırılmış görüşme için 15 ve sınıf gözlemi için 10 tane İngilizce öğretmeni çalışmaya katılmıştır. Farklı bilgi kaynaklarından veri elde edilmesi amacıyla hem nicel hem de nitel veri toplama yöntemleri yürütülmüştür. Elde edilen nicel veriler Sosyal Bilimler İstatistik Programı (SPSS, 23. sürüm) ve nitel bulgular içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Nicel ve nitel bulgular TEOG sınavının İngilizce bölümünün öğretim içerik, materyal, ders izlencesi, ders zamanın planlanması ve öğretim etkinlikleri ile sınıf içinde kullandıkları değerlendirme çalışmaları üzerinde olumsuz geri etki yarattığını ortaya çıkarmıştır. Sınavın sadece okuduğunu anlama becerisi ile kelime bilgisi öğretiminde olumlu geri etki yarattığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the present study is to find out how Turkish EFL teachers perceive the washback effects of English language section of TEOG exam on their instructional planning and practices regarding the dimensions of teaching content, methods, materials, syllabus, time arrangement and activities and classroom assessment practices, and how they actually teach at 8th-grade level. The second aim is to reveal to what extent the teacher and school-related factors (gender, school location, years of experience, academic degree, departments they graduated and class size) can interplay in the teachers' perceptions. Through random sampling, 97 8th-grade EFL teachers participated in the questionnaire survey, of whom 15 joined the semi-structured interviews while another 10 teachers were observed to gather data at public schools in different cities in Turkey. Quantitative (questionnaire) and qualitative (semi-structured interviews and classroom observation) data collection methods were performed to triangulate the data. The quantitative data were analysed through SPSS (23. version) and content analysis was carried out for the qualitative data. The findings demonstrated that English section of TEOG exam generated mostly negative washback on teaching content, materials, syllabus, methods, activity and time arrangement and classroom assessment practices. Positive washback was found only on teaching reading comprehension and vocabulary knowledge.