Stratejik insan kaynakları uygulamalarından hizmet içi eğitim faaliyetlerinin işgücü devir oranına etkisi: Sağlık sektöründe bir vaka araştırması
The effect of in-service training activities in strategic human resources practices on labor turnover ratio: A case study in the health sector
  1. Tez No: 471076
  2. Yazar: EMEL ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarından hizmet içi eğitim faaliyetlerinin örgütsel bağlılık aracılığı ile işgücü devir oranını azaltıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle, bu çalışmada örgütlerde uygulanan hizmet içi eğitim faaliyetlerinin işgücü devir oranına etkisi üzerinde odaklanılmıştır. Birinci ve ikinci bölümde hizmet içi eğitim ve işgücü devir oranı terimleri ve aralarındaki ilişki kavramsal olarak açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde sağlık sektöründe bir vaka araştırmasına yer verilmiş ve yine aynı bölümdü elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın metodolojisi olarak veri analizi ve yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öncelikle ilgili kuruluşa ait çalışan hareketliliği ve hizmet içi eğitim faaliyetlerine yönelik veriler elde edilmiş ve analizi yapılmıştır. Daha sonra hizmet içi eğitim faaliyetleri ile işgücü devir oranı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla kuruluşun Personel Müdürü ve Eğitim Birimi Sorumlusu ile 4 temel soru üzerinde gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakat sonuçları değerlendirilmiştir. Son bölümde ise araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Uygulanan vaka araştırmasına bağlı olarak hizmet içi eğitim faaliyeti ile işgücü devir oranı arasında bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In-service training activities from Strategic Human Resources Management (SHRM) practices are thought to be the effect of reducing the labor turnover rate through organizational commitment. From this point forth, the study will focus on the impact of in-service training activities on organizations' workforce turnover rate. The terms in-service training and labor turnover rate and the relationship between them are conceptually explained in the first and second sections,. In the third section, a case study is included in the health sector and the data obtained from the same department are evaluated. Data analysis and semi-structured interview method are used as the methodology. Firstly the data related to employee mobility and in-service training activities of the related organization are obtained and analyzed. In order to determine the relationship between the in-service training activities and the labor turnover rate, the results of the semi-structured interviews on the four basic questions are evaluated by the Personnel Manager and the Education Unit Officer of the organization. In the final part, the results of the research are included. It concludes that, there is no relationship between the in-service training activity and the labor turnover rate.