Türkiye müzelerindeki Klasik Osmanlı Dönemi kapalı formlu seramikler
Classical Ottoman Period closed forum ceramics in Turkey museum
- Tez No: 471134
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERAVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Sanat Tarihi, Archeology, Museology, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 496
Özet
“Türkiye Müzelerindeki Klasik Osmanlı Dönemi Kapalı Formlu Seramikler”başlıklı bu tez çalışması Türkiye'deki müzelerde bulunan ve 15. yüzyıl sonu ile 17. yüzyıl başı içerisinde görülen kapalı formlu seramiklerin tipolojisini oluşturmaktır. Bu bağlamda Türkiye müzelerinden elde edilen dokuz ana tip (Maşrapa, Bardak, Hokka, Kandil, Kavanoz, Sürahi, Şişe, Üsküre, Vazo) belirlenmiştir. Yurt dışından elde edilen örnekler çalışma kapsamında benzer örneklerin inceleme, değerlendirme ve karılaştırılması için kullanılmıştır. Araştırmanın ana amaçlarından birisi tipolojidir. Öncelikle kap biçimleri araştırılmış ve bunların diziliminde gövde biçimleri ölçüt olarak belirlenmiştir. Kap gövdeleri basit ve bileşik biçimlerden oluşmaktadır. Daha sonra bu iki grup kendi içerisinde ölçüt, boyut ve oran ile birlikte, ağız biçimi ve eklentiler göz önüne alınarak alt gruplar oluşturulmuştur. Osmanlı Seramik sanatı konusunda inceleme yapmış olan tezlerin içeriklerine bakıldığında form, ya hiç işlenmemiş ya da ikinci planda tutulmuş olduğu anlaşılmaktadır. Kap tipleri konusunun ise tipoloji, işlev ve biçim açısından yeterince araştırılmadığı görülmektedir. Bu konunun tam olarak biçimlenebilmesi için Osmanlı dönemi öncesindeki kültürlerin etkisi araştırılmıştır. Avrupa seramiklerinin Osmanlı seramik kültürünü pek fazla etkilemediği ancak Çin ve özellikle Büyük Selçuklu seramik kültürünün Osmanlı seramik sanatını etkilediği düşünülmektedir. Anahtar kelimeler; Klasik Osmanlı dönemi, Seramik, Tipoloji.
Özet (Çeviri)
This thesis study titled“Classical Ottoman Period Closed Form Ceramics in Turkish Architecture”is to create the typology of the closed form ceramics found in the museums in Turkey and seen in the beginning of 15th century and beginning of 17th century. In this context, nine main types (Cup, Cup, Hokka, Lamp, Jar, Pitcher, Bottle, Skull, Vase) obtained from Turkey are determined. The samples obtained from abroad were used for the examination, evaluation and comparison of similar samples within the scope of the study. One of the main objectives of the research is typology. First, the container forms were investigated and the body forms in the arrangement were determined as criteria. Containers are simple and compound forms. Subsequently, these two groups formed subgroups by taking into account the criterion, size and proportion, mouth shape and attachments. When examining the contents of the theses that have examined Ottoman Ceramic art, it is understood that the form is either never worked or held on the second plenary. It is seen that the types of pots are not sufficiently investigated in terms of typology, function and form. The influence of the cultures before the Ottoman period was investigated in order for this to be fully formed. It is thought that European ceramics do not affect Ottoman ceramic cultures much but Chinese and especially Seljuk ceramic cultures influence Ottoman ceramic art. Keywords; Classical Ottoman Period, Ceramics, Typology.