Yerel medya çalışanlarının bireylerarası iletişim motivasyonları ile iletişim doyumları arasındaki ilişki
The relationship between interpersonal communication motives and communication satisfacti̇on of local media employees
- Tez No: 471183
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bireylerarası iletişim çerçevesinde kişiler farklı yönelimler doğrultusunda bir takım ilişkiler geliştirmektedirler. Bireyleri iletişim kurmaya yönelten ve sonucunda doyum elde etmelerini sağlayan ilişkileri incelemeye yönelik gerçekleştirilen çalışmanın temel amacı yerel medya çalışanlarının bireylerarası iletişim motivasyonları ve iletişim doyumu arasındaki ilişkidir. Bu noktadan hareketle çalışma yerel medya ölçeğinde Konya ve Denizli illerinde 300 katılımcı örneklem alınarak yüz yüze anket tekniği kullanılarak saha araştırması yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Alan araştırması bulgularına göre etkileme yönelimli iletişim doyum arayışına giren kişiler iletişim doyumu sağlayabilmektedirler. Rahatlama yönelimli doyum arayışına giren bireyler aynı zamanda rahatlama faktörlü doyuma da odaklanmaktadırlar. Motivasyon ve doyum ilişkisinde cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmamasına rağmen kurum tecrübeleri noktasında erkekler kadınlara oranla daha uzun süre yerel medyada ve aynı kurumda çalıştıkları gerçekleştirilen araştırma sonucunda ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the context of interpersonal communication, people develop a number of relationships in different directions. The main aim of the work to examine the relationships that lead individuals to communicate and to achieve satisfaction in the end is the relationship between interpersonal communication motivations and communication satisfaction of local media workers. This study was carried out by field survey method using face-to-face survey technique with 300 participant sample in Konya and Denizli provinces in local media scale. According to field research findings, those who are looking for an affinity oriented communication satisfaction can provide communication satisfaction. Individuals who are seeking relaxation-oriented satisfaction also concentrate on relaxation-intensive satisfaction. Despite the fact that there is no significant difference in motivation and satisfaction between men and women compared to men, men are more likely to work in local media and in the same institution than women.